Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест „Долу ръцете от българската природа“ събра десетки природозащитници пред МС

Андрей Ковачев: Чакаме да се отменят заменките и Камчия да стане държавна територия

| обновено на 10.02.21 в 10:02
Снимка: БТА

Протест под надслов „Долу ръцете от българската природа“ събра десетки природозащитници пред Министерския съвет в столицата. 

Конкретният повод е отпадането на забраната за строежи в защитена зона Камчия. Въпреки че екоминистърът разпореди преди дни отмяна на спорната заповед, еколозите от коалицията „За да остане природа в България“ и инициативата „Зелени закони“ виждат трайно решение срещу незаконното строителство в развалянето на т.нар. горски заменки в района на Камчийски пясъци.

Протестиращите ще посрещнат министрите преди редовното правителствено заседание. За да бъде спасен един от най-известните и все още незастроени плажове у нас, еколозите настояват за разваляне на незаконните заменки, облагодетелствали преди 2009 г. видни бизнесмени с евтини крайбрежни имоти. Частните лица да получат обратно горите си в Централна и Западна България, а Камчийски пясъци да стане отново държавна собственост, призовават природозащитниците.

Еколозите припомнят последните случаи на незаконно строителство край Алепу и Синеморец и настояват за въвеждането на специална защита и незабавно спиране на всички строежи по Черноморието. 

„Как да живеем на място с тотално унищожена природа? Цялото крайбрежие е застроено, продадено, заменено в разрез със закона“; „Свидетели сме как за пореден път поредни кътчета от природата ни, засега защитени, да ги подарят на т.нар. „инвеститори“ или „строители“, чиято единствена цел е печалба, като взимат от държавата нещо много ценно на безценица“, заявиха природозащитници, протестиращи пред Министерския съвет.  

снимка: БТА
Никой не чу властта да казва, че те ще спрат наистина строителството в защитената зона Камчия“, каза пред БНР Андрей Ковачев от „За да остане природа в България“. 

„Камчийски пясъци са най-дивата част от нашето крайбрежие. Навремето едни фирми, свързани с „Райфайзен банк“ изкупиха със заменки тези територии и в независимия български ВАС отмениха защитената местност с напълно абсурдни мотиви. След което изпълнителната власт актува тези територии като земеделска земя и дюната става земеделска земя 10 категория. Това е безумие, за да може след това да се обърне в застроена територия“.

„Сега не казват, че ще спрат строителството. Не само в Камчийски пясъци, а навсякъде в тези зони би трябвало един километър да не може да се строи навътре към сушата. Едното нещо, за което настояваме, е сега да спрат заменките в района, тази територия още не е държавна, тя не може да е частна, но никой не предприема действия тя да стане държавна. Вече има дори стартирани процедури в Европейската комисия и едната от тях е за тези заповеди за строежи“, каза още Ковачев в предаването „Преди всички“ и допълни, че протестите ще продължат, защото „българите не искат да видят страната си съсипана“.

снимка: БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Строителните дейности на Алепу през 2019-а бяха с аргумент, че се извършват укрепителни дейности на плажа.

Строителната инвазия по Черноморието беляза и 2020-а

Строителната инвазия по Черноморието беляза и 2020-а. Имаше не малко скандали, свързани с презастрояването на южната част от морския бяг. Т.нар. подпорна стена в защитената местност Алепу придоби визията на 4-етажен хотел, а след масови протести на..

публикувано на 30.12.20 в 17:43
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата...

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи -..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027,..

публикувано на 14.03.24 в 13:05