Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Генка Петрова: При прилагане на ваксината върху деца да се спазва европейският регламент

Снимка: БТА

Ваксинирането на деца срещу короновируса е толкова безопасно, колкото е безопасно при възрастните и колкото е безопасно ваксинирането на децата по Задължителния имунизационен календар“. Това подчерта пред БНР проф. Генка Петрова, ръководител на Катедрата по Организация и икономика на фармацията в МУ – София. Тя е сред иноваторите в научната област по отношение на фармацевтично и лекарствено законодателство.

„Що се отнася за изпитванията в момента, още през 2006 година европейското законодателство издаде специален регламент на Европейския парламент и на Съвета на Европа за лекарствени продукти за педиатрична употреба. До 2006 година тези лекарствени продукти се основаха само на данните за възрастните и се редуцираше чисто емпирично дозата, несъобразено с детския организъм. Затова се издаде този регламент, за да се избегнат рисковете при деца на всички педиатрични лекарствени продукти - разрешени и неразрешени за употреба, както и за продукти, обект на интелектуалната собственост“.

По думите на проф. Петрова съкратените процедури, които използва в момента Европейската агенция по лекарствата за изпитания на ваксините срещу Covid-19, са с валидност една година. 

„Този период за някои ваксини вече почти изтича, като въз основа на събраните доказателства през този едногодишен период се преразглеждат всички доказателства и се взема стандартно разрешение за употреба, което има валидност пет годиниИма вече ваксини, които се прилагат вече от пет до осем месеца на пазара и милиони са ваксинираните. Едва ли за педиатричната практика ще се позволи кратък срок – най-вероятно ще се допълнят доказателствата и при деца, които ще се представят на Агенцията, и след изтичане на едногодишния срок за условното разрешение, което в момента имат ваксините, ще се предложат за преразглеждане за следващите пет години“, допълни тя в предаването „Хоризонт до обед“.  

Това е задължително, ако ще се прилага ваксината при деца, за да няма рискове за тях. Дали децата трябва да се ваксинират, европейските орани и членовете на Педиатричния съвет към ЕМА ще отговарят на този въпрос. Моето наблюдение е, че при много заболявания децата са носители, но по-тежко го преболедуват възрастните около тях. За да бъде включено едно дете в клинично проучване, то трябва да отговаря на редица изисквания и условия, описани в плана на клиничното проучвания. Обикновено тези условия за включване и изключване в проучването стават след това условие за ваксиниране или за отлагане на ваксинирането. Рискови са деца с намален имунен статус, с онкологични заболявания, с имунни заболявания“.

Интервюто с проф. Генка Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16