Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенчо Маркишки: Юпитер и Сатурн ще се появяват на небето рано сутрин във втората половина на март

В старата оптична лаборатория на НАО
Снимка: личен архив

Римляните наричали месец март на бога на войната Марс, някога март бил 1-вият месец в техния календар. Прабългарите са наричали този месец „Читем“, а славяните - „Соухы“ (сухият), поради малкото валежи, падали през него.

"Римският календар е започвал от 1-ви март преди Юлий Цезар да въведе познатият ни, наречен на негово име Юлиански календар, който по-късно е преработен от Папа Григорий XXIII и е наречен Григориански. Месец март е бил първи месец и в календара на много народи, които са използвали равноденствието като астрономически момент, като начало на годината", каза в предаването "Нощен хоризонт" Пенчо Маркишки, технически сътрудник, Катедра Астрономия, Физически факултет, СУ „Св. Климент Охридски“.

Пролетното равноденствие през 2021 година ще настъпи на 20 март. Новолунието ще бъде на 13 март в 12:21 ч., а пълнолунието - на 28 март в 21:48 ч.

"Юпитер и Сатурн ще започнат да се появяват на небето рано сутрин над югоизточния хоризонт в съзвездието Козирог във втората половина на март. Около час и половина и един час преди изгрева на слънцето двете планети ще бъдат видими ниско над хоризонта и по този начин с напредването на годината с всеки следващ месец техният изгрев ще подранява, като в летните и есенните месеци ще виждаме тези две планети много високо и ярко, ясно както беше миналата и по миналата година", подчерта Пенчо Маркишки.

Шмит телескоп в НАО          Снимка: личен архив

На 20 март ще настъпи астрономическата пролет. На 28 март в 3 часа ще настроим часовниците си с един час напред.

Китaйcĸитe влacти oфициaлнo oдoбpиxa paзpaбoтвaнeтo нa cвpъxтeжĸaтa paĸeтa нocитeл „Чaнчжън-9“, предназначена за извеждане на пилотирани космически мисии на път към Луната и Марс.

"Китай поема предизвикателството да участва в надпреварата за Марс, ако може да дефинираме такова понятие. Заедно с американците те предвиждат до 2030 година да разработят ракета с огромни размери, способна да изведе в космоса полезен товар с около 140 тона".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57