Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Караисен чакат изборите и новия водопровод

Снимка: Здравка Маслянкова

Обявяването на по-строгите мерки за овладяване на пандемията завари хората от село Караисен в община Павликени на площада, където започна дългоочакваната от тях подмяна на 30 километра от водопроводните тръби. Миналата година местните хора на няколко пъти излизаха на протести и блокираха републиканския път за Свищов, борейки се за питейна вода.

Водата е на първо място, пандемията дано се овладее, а на 4 април ще гласуваме за по-добро бъдеще, обобщава настроенията един от възрастните мъже в селото.

Над 800 са жителите на Караисен и основният им проблем е не пандемията и спазването на мерките, нито затварянето на държавата, а липсата на питейна вода. Днес са обнадеждени, защото между парламентарните и президентските избори тази година очакват новите 30 километра водопровод, които да заменят старите и пропукани циментово-азбестови тръби.

Един от протестите в село Караисен заради проблема с водата  Снимка: Здравка Маслянкова

„Проблемът съществува отдавна. С огромна радост приемаме новината, че вече започва да се работи по този проект, който беше отлаган повече от две години“. 

„Надявам се нещо хубаво да се случи. Засега пандемията в Караисен е овладяна. Да се надяваме водопроводът да стане добре и за нас да има едно ново начало“.

За нас е дългоочакван този проект, защото миналото лято бяхме два месеца без капка вода, добре че си имаме геран“.

„Очакванията са големи - това нещо да доведе и до задържане на земеделските производители, защото, благодарение на тяхната продукция и на работата по дворовете, хората успяват да се препитават и да издържат и семействата си“. 

Снимка: Здравка МаслянковаВодопроводи, пандемия, ваксини и избори  - тези теми са изместили вечната тема за ниските пенсии, споделя възрастен мъж, докато върви към багера за изкопа, с който се поставя началото за решаване на проблема с безводието в Караисен.

„Какво се случва - нещо добро. Водата е на първо място. Пандемията дано се овладее, колкото се може по-бързо. Изборите са си избори - ще ходим да гласуваме. Пандемията няма да ме спре, такива проблеми няма в Караисен, всичко е нормално. Държавата мисля, че взема мерки. Дано ваксините да помогнат, то има едно затишие сега. Не съм ваксиниран, записан съм. Не се знае кога ще има ваксина“, разказва жителят на Караисен.

Пандемията ще повлияе на изборите на 4 април, твърдят хората в селото и отричат то да е посещавано от търговците на гласове.

„Тук, в Караисен, населението е застаряващо. Младите хора по могат и сигурно ще дойдат да гласуват, но възрастните хора - много се съмнявам. Всеки се пази. Много се съмнявам, че ще има посещаемост, както друг път на избори. Пандемията е по-важна. Да се овладее тази болест и да започне да функционира всичко в държавата и в света. Държавата не е адекватна, защото виждате как затварят ресторанти, училищата, най-важното“.

„Не трябваше да бъдат изборите сега. В Италия отложиха изборите за октомври. Изборите трябваше да се отложат“.

„Пандемията няма да ме спре да гласувам. Важно е, защото трябва да изберем подходящите хора, които да ни управляват. Все още се намират такива. Не съм виждал, не се е забелязвало за търговия с гласове в Караисен“.

„Ще има достатъчно хора, които да отидат да гласуват. Наистина има доста хора, които са уплашени от пандемията, но с лични предпазни средства, спазване на дистанция, с дезинфектанти, ще се случат нещата. Не зная какво очаквам след 4 април. Да се надяваме ново начало, нещо по-хубаво да дойде“.

„Надеждите са да стане нещо по-добро и сега не е зле. Живеем с мисълта за малко по-добре“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57