Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На избори в Лапландия и как да излезеш от зоната си на комфорт

Снимка: Личен архив

Наричат го ловец на Северното сияние. Той е Мартин Стефанов и от 6 години живее в Лапландия, където отива, за да продължи следването си в университета. Сега работи като туристически гид, специализирал се във водачество със снегомобил.

„При нас се очаква затопляне сега на времето, което не е съвсем нормално. Тук също ще имаме възможност да гласуваме на изборите на 4 април, аз ще го направя, но най-близката ми избирателна секция във Финландия е на 700 км от мен. Тук ще има няколко секции в южната част на Финландия. Малко са българите тук“, разказа Мартин в предаването „Хоризонт до обед“. 

Министерството на външните работи на Финландия уведоми, че българските граждани в страната ще могат да гласуват на изборите при спазване на специфичните изисквания и мерки в страната, свързани с борбата с разпространението на коронавируса. Към момента за района на Хелзинки организирането на публични събития на открито и на закрито е забранено, като са разрешени събития за максимум 10 души при създаване на организация, следваща инструкциите за безопасна дистанция и хигиена. 

Личен архив
Страстта на Мартин е и да прави филми, а чрез споделянето ѝ иска да вдъхновява, да насърчава хората за по-активен, приключенски и здравословен начин на живот. Има стотици последователи в канала му в You Tube, а в България е познат и като автор на филма за Божидар Антонов „С Божо на море от Ком до Емине“, както и от други спортно-приключенски видеоразкази.

Последните му видеоразкази са за предизвикателството да си бегач, излизайки от зоната си на комфорт при минус 30 градуса и зима, продължаваща 7 месеца, както и за личния опит в правенето на иглу. 

Промяната в живота ми ме изнесе от зоната на комфорт. Почти всеки ден тичам в тъмното, още повече че тук е -30 градуса, но свикнах, макар и трудно. Открих нов свят. Тук се чувствам жив“, сподели изследователят на студените земи.

„Опитвам се да заснема и чудото Северно сияние... Трудно е да се опише. Човек трябва сам да го усети. Затова и ги заснемам тези красиви снежни картини. Използвам различни техники на снимане, чрез дрон и друга снимачна техника... Убеден съм, че трябва да се правят по-екстремни неща, но при много добра подготовка, да си наясно какво точно правиш в тези студени земи. Така беше и с построяването на иглуто“. 

Повече чуйте в звуковия файл. 

Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22