Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На избори в Лапландия и как да излезеш от зоната си на комфорт

Снимка: Личен архив

Наричат го ловец на Северното сияние. Той е Мартин Стефанов и от 6 години живее в Лапландия, където отива, за да продължи следването си в университета. Сега работи като туристически гид, специализирал се във водачество със снегомобил.

„При нас се очаква затопляне сега на времето, което не е съвсем нормално. Тук също ще имаме възможност да гласуваме на изборите на 4 април, аз ще го направя, но най-близката ми избирателна секция във Финландия е на 700 км от мен. Тук ще има няколко секции в южната част на Финландия. Малко са българите тук“, разказа Мартин в предаването „Хоризонт до обед“. 

Министерството на външните работи на Финландия уведоми, че българските граждани в страната ще могат да гласуват на изборите при спазване на специфичните изисквания и мерки в страната, свързани с борбата с разпространението на коронавируса. Към момента за района на Хелзинки организирането на публични събития на открито и на закрито е забранено, като са разрешени събития за максимум 10 души при създаване на организация, следваща инструкциите за безопасна дистанция и хигиена. 

Личен архив
Страстта на Мартин е и да прави филми, а чрез споделянето ѝ иска да вдъхновява, да насърчава хората за по-активен, приключенски и здравословен начин на живот. Има стотици последователи в канала му в You Tube, а в България е познат и като автор на филма за Божидар Антонов „С Божо на море от Ком до Емине“, както и от други спортно-приключенски видеоразкази.

Последните му видеоразкази са за предизвикателството да си бегач, излизайки от зоната си на комфорт при минус 30 градуса и зима, продължаваща 7 месеца, както и за личния опит в правенето на иглу. 

Промяната в живота ми ме изнесе от зоната на комфорт. Почти всеки ден тичам в тъмното, още повече че тук е -30 градуса, но свикнах, макар и трудно. Открих нов свят. Тук се чувствам жив“, сподели изследователят на студените земи.

„Опитвам се да заснема и чудото Северно сияние... Трудно е да се опише. Човек трябва сам да го усети. Затова и ги заснемам тези красиви снежни картини. Използвам различни техники на снимане, чрез дрон и друга снимачна техника... Убеден съм, че трябва да се правят по-екстремни неща, но при много добра подготовка, да си наясно какво точно правиш в тези студени земи. Така беше и с построяването на иглуто“. 

Повече чуйте в звуковия файл. 

Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37