Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатът с български корени Ефрат Райтан за бъдещото на Кнесета

Ефрат Райтан
Снимка: ФБ на Ефрат Райтан

Ефрат Райтан е актриса, но и правист, депутат и преди всичко българка. Красавицата Райтан обърна прогнозите за влизане на Партията на труда Авода в Кнесета. До преди да я включат в списъка, се чудеха дали формацията ще прескочи бариерата от 4 депутатски места. Но актрисата, с чиито песнички и приказки разказвани по телевизията, децата на цяло поколение са расли, наклони везните.

„В армията бях във военна вокална група. После учих в театрален институт“, каза пред БНР Райтан. 

„На 28 години записах да следвам право. Вече работех в телевизионни предавания за възрастни. Имах интересни роли в сериали не толкова семейни, но и драматични, дори и протестни. Водех и програми на Еврейската агенция за телевизиите на евреите живеещи в диаспората. Моето ДНК е българско, дори да не го изследват. Покойната ми баба Йона, която почина на 92 г., е родена в Чирпан през 1918. Родителите ѝ са били дребни търговци, но и членове на местното читалище. Дядо ми е роден през 1915 г в Одрин. Баба ми разказваше за патриархалното възпитание, което в България всмукват от малки. Смяташе, че роднините са нещо много важно. Повтаряше поговорката „брат брата не храни, но тежко, който го няма“, спомня си Райтан.

За ситуацията в Израел Ефрат Райтан посочва, че случващото се е следствие от нестабилността на властта.

Изборите през март не завършиха с категорична победа на когото и да е. Дори Нетаняху, който от 12 г. е премиер, не успя да създаде правителство. А това, че вече втора години няма стабилно правителство, силно се отразява на живота на хората. Липсва нормално управление и бюджет. Като се прибави и пандемията, обстановката става взривоопасна. Това доведе до вълна на насилие, както на територията на страната, така и около нея. Пренесе се и в ивицата Газа. Оттам обстреляха Израел с 4 хиляди ракети за 11 дни. Част от тях достигнаха и центъра на държавата Израел. Подразделения на Хамас обстрелваха и Северен Израел от територията на Ливан. Израел има технически възможности да неутрализира 90 на сто от достигналите до територията му ракети. Но не 100 процента. Затова имаме убити, ранени и разрушени сгради, и убити деца. Децата ни, от ранна възраст, живеят в страх между отделните сирени. Мъчно ми е, че арабите в Яфо, с които до сега сме живели в добросъседство нападат евреи и обратно, подстрекавани евреи да се бият с араби. Има някакви признаци на успокояване на обстановката. Но е трудно при тази сложна политическа реалност. Има крайно десни партии, които в този сложен момент, вместо да успокояват духовете, се опитват отново да запалят насилие. Това обслужва техните тесни политически интереси. Живея в Яфо, град в който имаше безредици. В нощта, когато запалиха колата ми, пламнаха още 20 коли. Счупиха стъклата и плячкосаха още стотици други. Замеряха хора с камъни. Палеха къщи. В нашия град  за първи път с случва това“, разказа още в предаването „Преди всички“ Райтан.

За бъдещото на израелския Кнесет, ако не може да се състави правителство тя смята:

„В момента нито една партия не успява да направи правителство, Кнесета работи частично, основно с три комисии - финансовата, за националната сигурност, регулационната комисия. В нея участвам. Би трябвало да членувам и в комисията за ред и законност. В очакване сме да се създаде правителство. Много бих се радвала да оглавя групата за приятелство с България. В моето семейство се празнува 24 май, като рожден ден на дъщеря ми. Наистина е респектиращо, че някъде по света се отдава почит на културата и просветата. Това е празник на надеждата, който топли сърцата. Мисля, че не е случайно, че има такъв празник в България. Културата, радостта и топлината характеризират българина“.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40