Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 70 плажни ивици на концесия само 13 са кандидатствали за "Син флаг"

Българско движение "Син флаг"
Снимка: blueflag.bg

Златни пясъци и Централния плаж в Бургас, както и плаж "Харманите" в Созопол, плажовете на ваканционното селище "Дюни" и тези в местността "Аркутино" са сред носителите на Световната екологична награда "Син флаг" тази година.

"Син флаг" е международна програма, която обследва крайбрежните ивици по различни показатели - качество на водата, състоянието на околната среда, безопасност и добро управление. От 70 плажни ивици, отдадени на концесия и под наем по българското Черноморие само 13 са кандидатствали за наградата.

В списъка с отличените със "Син флаг" плажове тази година влизат трите плажни ивици на Слънчев бряг, Южния плаж в Несебър и други. За този сезон са отпаднали от наблюдението на програмата дългогодишните участници като плажовете на ваканционно селище "Елените" и плаж "Оазис".

"Ние в Българско движение "Син флаг", въпреки стремежа ни да привлечем повече кандидати, повече отличени през годините, реално се сблъскваме с нисък интерес и никаква подкрепа от държавни, общински и областни управи, които биха могли да стимулират концесионерите да се включат в тази престижна надпревара, световна“, каза за БНР Станимир Георгиев, председател на Управителния съвет на Движението "Син флаг".

Според него незаинтересоваността се дължи на ниска туристическа култура и интереси в друга област, не в маркетинга.

"Това е безспорен маркетингов продукт - "Син флаг", най-изявеният световен екоетикет за плажове, няма по-престижна награда в света, емблема на всеки туризъм по света, в България е точно обратното", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Георгиев.

Той заяви, че едни от нередностите по плажовете, които не се поддържат добре, са свързани със заустване на отпадни води, което е катастрофално за качеството на водата.

"Това е един от белезите, които програмата "Син флаг" следи с редовни изследвания през сезона. Всяко изливане на води, дори дъждовни води, примесени с някакви отпадни нелегално заустени води, влошава състоянието и качеството на водата и това е катастрофално за хората, които се къпят там".

Мнението на граждани за състоянието на плажовете:

"Бургаският плаж е винаги поддържан, за другите не мога да кажа".

"Аз не ходя, но мисля, че изобщо не ги поддържат. Има много пластмасови отпадъци, стъклени също, фасове".

"Миналата година ходих на Централния плаж и там поддържат, чистят".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37