Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Приложно златарско изкуство" можете да видите в РИМ София

Снимка: Георги Нейков, БНР

В Регионалния исторически музей в София можете да видите изложбата "Приложно златарско изкуство". Експозицията ще бъде открита за посетители до 26 септември 2021 година.

Занаятът е представен в ареала на българските земи и в контекста на систематизирана информация за конкретни произведения, някогашни работилници, както и съвременни майстори. Включени са накити и предмети, свързани с бита, религиозния култ, изработени от сребърни и други метални сплави, чрез разнообразни техники. Основните експонати са от периода XIX и първата половина на ХХ вeк. Връзката им с предходната епоха е онагледена посредством артефакти от ХVІ, ХVІІ и ХVІІІ в.

"В Регионален исторически музей тази тема е разработена с няколко подтеми. Основно място заемат експонираните изделия от XIX век до средата на XX век, които са притежание на Регионалния исторически музей и са част от колекцията на българския колекционер Антонио Василев. В следващата подтема от изложбата са представени за визуална съпоставка произведения на златарското изкуство от ХVІ, ХVІІ и ХVІІІ век, които са притежание на Националния исторически музей, на национални археологически институт с музей при БАН, които са партньори в настоящата изложба. Интерактивно са представени и произведения на съвременните майстори, които работят ръчно, в старите занаятчийски практики, използват старите технологии, модели и създават изключителни произведения на занаятчийското златарско изкуство", каза за БНР куратора на изложбата Кателина Салтирова Павлова.

Тя съобщи, че във временната експозиция централно място заемат два гердана от Софийско, които представят съответно софийските висулки с вградени камъни, с вплетени метални жички от сребърна сплав, с инкрустирани емайлни плочки.

"За първи път може би в нашите условия се прави своеобразна възстановка на златарската работилница чрез нейния инструментариум, тъй като в Регионалния исторически музей е комплектована голяма част от този инструментариум, който са ползвали нашите златари в края на XIX почти до средата на XX век", каза още Павлова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02