„Никарагуа е една от най-засегнатите централноамерикански държави. Тя е разположена между два океана, много близо до екватора, което е голямо предимство – тя е изключително богата на видове, огромно биоразнообразие се наблюдава там. Същевременно това я прави много чувствителна към негативните ефекти на климатичните промени“, обясни в предаването „Преди всички“ Александър Николов, комуникационен експерт във фондацията.
В международната изследователска мисия ще се включат 8 държави от Европа като част от проекта „Climate game on – don’t let cIimatе change end the game“, в който участва българската фондация „Биоразнообразие“. Целта е да се повиши както информираността, така и ангажираността на младите хора във възрастовия сегмент 18 -35 г. за справянето с климатичните промени. Страната ни ще бъде представена от двама души на възраст до 26 години.
Подходящи са както студенти – биолози, еколози, така и студенти по журналистика, които имат интерес по темата, уточни Александър Николов пред БНР.
Програмата е с продължителност 1 година и включва съпътстващи обучения и уършопи в чужбина, посещения в Германия и Белгия преди самата мисия, която е планирана за март и април догодина.
Срокът за кандидатстване е 10 юни. Във Фейсбук страницата на фондация „Биоразнообразие“ е публикувана форма за кандидатстване.
„Хората имат интерес, защото това е приключение до държава, която е доста екзотична и непозната в България“, посочи Николов.
Още информация по темата чуйте в звуковия файл.
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..