Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща с българската Джейн Гудол - Жасмина Георговска

През есента у нас се открива образователна програма като част от проекта на Гудол

Джейн ме научи да не спирам да търся позитивното в околните

Жасмина Георговска с Джейн Гудол
Снимка: Личен архив

В рамките на отминалия  Софийския форум на науката ви срещнахме за порден път със световноизвестният хуманист, природозащитник, приматолог Джейн Гудол, която неуморно продължава да ни призовава по-целенасочено да  опазваме  околната среда,  мъдро ни напомняна за климатичните промени, за  значението и  необходимостта  да се обърнем  много по-задълбочено и  сериозно към природата.

Сега ви срещаме с българка, която е в екипа на Джейн Гудол, тя е нейна последователка и работи за откриването на клон на фондацията и в България. Това е Жасмина Георговска:

„Живея в Англия от близо 13 години и работя за института „Джейн Гудол“. За дейностите, които се предвижда да се извършват в България сме почти на финалната права. Ще стартираме програмата „Корени и стъбла“ – тя е образователна програма за млади хора и сме много развълнувани. Очакваме програмата за България да стартира наесен. Помага ни Британският съвет в България и сме им много благодарни за съдействието. Вече сме осъществили връзка с лектори, учени и през следващите няколко месеца ще изберем пилотните училища, където ще започне програмата“, разказа в „Хоризонт до обед“ Георговска.

„Целта е да се постигне позитивна промяна за околната среда и животните у нас. Ще се реализират проекти на младите хора в тези области, като ние ще осигуряваме ресурси на учителите, които те могат да споделят и използват за проекти с учениците. Идеята е младите хора да се научат да работят в екип и как да помагат на околната среда. Програмата ще е безплатна за младежите и девойките“, посочи още Жасмина Георговска.

По думите й така скоро България също ще бъде част от голямото семейство на Джейн Гудол, която е почти във всяко кътче на света.
Сувенир от фондацията на Джейн Гудол Снимка:Славена Илиева
"На много неща ме е научила Джейн, но това, което ще остане завинаги с мен, е как да търсиш позитивното около себе си и да не спираш, да не губиш надежда, да не споря с никого, а да го изслушвам, дори да не съм съгласна с него, да бъда търпелива и мъдра", каза още Георговска.
 
Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51