Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоилко Апостолов: Не трябва да си заравяме главите в пясъка, а да планираме екологичното земеделие

Стоилко Апостолов
Снимка: БГНЕС

"И в трите основни зърнени култури сме в топ 10 в света – това не било дори в най-силните години на комунистическото кооперативно стопанство“, коментира в „Преди всички“ Стоилко Апостолов, управител на фондация за биологично земеделие „Биоселена“.

Преди дни пред „Хоризонт“ Апостолов съобщи, че България се нарежда в челната десетка в света по производство на пшеница, царевица и слънчоглед. Според експерта е крайно време да се развенчаят митовете за изоставащото българско земеделие.

„Такава е и заради политиката на Европейския съюз – субсидиране предимно на зърнопроизводството, това съчетано до някаква степен с липса на контрол, изопачено прилагане на политиките, таваните също, които декларираме, че спазваме, но всъщност не спазваме – колко субсидии може да получи едно лице, така се получава тази картинка, която не е лоша", поясни още Апостолов пред БНР.

"Проблем е, че този сектор, който така или иначе е доста напред в развитието си, от нас дори могат да се учат на производство, че този сектор в момента се поставя в една „кутия“, че това може да продължава вечно, а в същото време актуалните новини са свързани с въглищните централи в Старозагорския регион, които са в момента с безизходица – и нищо чудно, след 10 години и зърнопроизводството, който процъфтява, да се окаже в такава ситуация, като мините в Стара Загора. Защото и за тях е имало преди години 15-16 години субсидии и фондове, така че да има плавен преход. В момента същото може да стане със земеделието – сега тук имаме на разположение едни фонд, с който да се финансира този зелен преход към по-екологично земеделие – т. нар. „зелена сделка“, а ние си заравяме главата в пясъка, вместо да планираме добре този преход и след 10 години производството да е по-екологично и да отговаря на стандартите“, разясни още Апостолов.

Според него в момента се спори дали екосхемите да бъдат 30 или 25 на сто от субсидията по-първи стълб.

"Тоест никой не е казал, че няма да има еко-схема, никой не е казал, че се отказваме от тези 50 на сто намаляване на пестицидите до 2030 година. Това са големите три заложени цели - пестицидите, антимикробните средства в животновъдството и химическите торове. Те са поставени като цел и никой не ги оспорва тях. Но трябва да се провежда дискусия. Дали са ни един каталог с еко-схеми, които можем да си изберем, а ние и това не правим - тези дискусии изобщо не се провеждат - едно хубаво мълчание, затишие...", каза още Апостолов.

Управителят на фондация за биологично земеделие „Биоселена“ посочи също, че до края на годината трябва да сме представили Стратегическия план в земеделието. От последните избори досега не е свикано нито едно заседание по темата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42