Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още за Големия бариерен риф

Доц. Елисавета Пенева: рH на Световния океан намалява и това води до окисляване на средата

Затоплянето на океаните е другата причина за застрашаването на живота там

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Комитет на ЮНЕСКО препоръча Големият бариерен риф да бъде добавен в списъка на „застрашените“ обекти на световното наследство. Причина за действията на организацията е опит да се противодейства на последиците от изменението на климата, съобщи Ройтерс.

От години Австралия се бори Големият бариерен риф да не бъде включен в списъка на „застрашените“, тъй като това може да доведе до премахването на статута му на обект на световното наследство. Рифът е основна туристическа атракция и осигурява хиляди работни места.

Препоръката предизвика гневна реакция от страна на Австралия, която я определи като политическа намеса. Австралийската министърка на околната среда Сюзан Лий каза, че Канбера ще оспори препоръката и ще защити позицията на страната си.

Групи за защита на околната среда обаче отхвърлиха твърдението, че препоръката е политическа. Според тях Австралия не прави достатъчно, за да защити рифа, особено по отношение на изменението на климата.

"Не само при Големия бариерен риф положението е най-видимо относно климатичните промени, това се усеща и в целия океан" каза пред БНР доц. Елисавета Пенева от Катедра „Метеорология и геофизика“ към Софийския университет.

"Затоплянето на повърхностния слой е това, което се усеща от няколко десетилетия от особено чувствителните хабитати на океана. Другото е вкиселяването. Може да се каже, че pH -то на Световния океан намалява и това води до окисляване на средата - тя се вкиселява, което също влияе на всички живи организми там - корали, фитоплантктон, зоопланктон. А това , което става в Австралия ще се отрази на целия океан - заради въздушните потоци и океанските течения. В Големия бариерен риф това се е случило и с коралите - те избеляват заради променената среда. Това избелване всъщност означава, че коралът е загинал. Те стават храна за рибите.

Ако сега вземем мерки, видимо ще стане като резултат след около 20,50, 100 години, няма да е сега. Но мерки трябва се предприемат", заяви още доц. Пенева.
"Не е виновна само Австралия за това положение, вина имат всички държави в района на Тихия и Индийския океан и за отделянето на въглеродния диоксид, който окислява водата. А затоплянето е глобален проблем", посочи ученият.

През 2015 г. Австралия опита да лобира, като организира пътуване на делегати на ЮНЕСКО до непокътнат участък от рифа. Според учени обаче оттогава насам най-голямата екосистема в света е претърпяла три големи избелвания на корали, дължащи се на силни морски горещини.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28