Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите в годините след Освобождението на България винаги са предизвиквали особен интерес

Вера Милева
Снимка: Незабравка Кирова

Изборите в годините след Освобождението на България винаги са предизвиквали особен интерес в местното население, тъй като обяснимо то се чувствало свободно, вече в свободна демократична България, за да изрази своето политическо мнение. Изборите през лятото на 1894 години в Силистра и региона са изключително интересни, тъй като се случват в едно време – много бурно, много динамично, непосредствено след падането на правителството на Стефан Стамболов. Тогава, както навсякъде в страната, така и в Силистра политическите страсти се нажежават, разказва Вера Милева, експерт по нова история в Регионалния исторически музей в Силистра.

„В това време започват да излизат паралелно два вестника  - вестник „Делиорман“ се издава от една редколегия видни силистренци, които при падането на Стамболов от власт са били негови противници,  наистина са страдали от политически репресии, които са се изразявали и в икономически такива, тъй като са получавали пречки в бизнеса, в търговските отношения. По-смешните и по- интересните са хората, които издават вестник „Дорстол“, които са откровени Стамболовисти, но след като Стамболов пада от власт тези негови приятели се отдръпват от него и започват да се представят за поддръжници на народната партия на Константин Стоилов, но местните хора казват, че те не са такива а, са пребоядисани и всяка обявява себе си за истинската народна партия, а другата е лъжовна народна партия“.

След редица публикации в двата вестника „Доростол“ и „Делиорман“ с размяна на познатите ни в днешно време компромати, се стига до изборния ден, когато представителите на двете Народни партии се събират на изборното място. А тогава изборите са се провеждали на площада в Силистра – пред сградата на Педагогическото училище, днес Художествената галерия. Ограждало се е мястото, поставяла се е и изборната урна – имало е и нещо като перденца, обособяващи т.нар. тъмни стаички.

„Притеснявайки се от изборния резултат, защото няма екзит полове никой не знае настроенията на населението, хора от истинската народна, много се опасяват, че турското население на града ще бъде изкарано под натиск да гласува за фалшивата народна партия, т.е. за бившите стамболовисти“, допълни Вера Милева.

Архивите разказват още, че второто поколение българи след Освобождението получава образованието си във Европа. Там те виждат от първа ръка как се случват нещата по избори. Научават се на друг модел правене на политика, на друго поведение и възпитание, които обаче прибирайки се по родните си места удобно забравят.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44