Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момичета и момчета помагат на възрастни хора от габровските села

Снимка: Велина Махлебашиева

Млади хора помагат на възрастни хора от различни краища на страната и се захваща да почистват чешми в района на Солари и Свинарски дол. 

За осма година, след пропуска през 2020, когато не беше препоръчително млади хора да гостуват при бабите и дядовците, момичета и момчета над 18 годни отново са на гости в габровски селца. Инициативата е „Приеми ме на село“ и тази година организаторите от местната Община са я нарекли „Възраждане“. Габриела Йосифова е в екипа от първото издание:

„Ако до по-миналата година основно бяхме насочени към селския бит, традициите, занаятите, фолклора, през тази година посоката е съвсем различна“. 

С идеи и с двете си ръце, всеки от 15-те ентусиасти се включва според възможностите си в почистването на селските чешми, в обновяването на автобусните спирки, или в изграждането на дървени компостери. С усилията на участниците в лагера вече е разчистена и екопътеката към Иванилския водопад, любимо и много посещавано място за разходка и прохлада в летните жеги.

Велин и Теодор са от страната на домакините. Те са габровците в групата, която събира млади хора от Стара Загора, София, Пловдив, Монтана и Троян.

Заедно – момчета и момичета, които досега не са хващали строители инструменти, ремонтират автобусните спирки в селата Солари и Свинарски дол.

Срещаме различни мнения, гледни точки по всякакви въпроси и е супер забавно. Работата смея да твърдя, че ни спори, научаваме нови неща, което е супер важно, защото според мен всеки мъж трябва да има базови строителни умения“.

В строителните работи ги направлява илюзионистът Дани Белев, познат на публиката в съвсем друга светлина

„Моята къща като си строих много обичах да съм покрай майсторите да гледам какво правят. Крадох занаят“.

А хората минават, гледат и се радват, че в Солари, в което живеят едва десетина постоянни жители, макар лятото хората да са повече, се случва някаква промяна.

"Живея с младите хора, иначе е замряло".

Браво, много се радвам като виждам млади хора, които искат да се трудят.  Това е най-важното, защото мисля, че през последно време любовта към труда изчезна, което е най-лошото“.

А спирката съвсем ще се засмее под четката на Деян Боев – друг от менторите в лагера „Приеми ме на село“.

"В крайна сметка ще имам честта да рисувам стенописи върху нея -  тази и на свинарски дол, след  като бъдат възстановени. При всяко положение ще заложа нещо, което е близко до темата Възраждане".

В групата за първи път участват млади хора от наскоро разкрития в района на Габрово терапевтичен център "Св. Илия". За  разлика от тях Петя от Стара Загора идва за четвърта година и споделя:

Ние дойдохме като напълно непознати и на спирката още като се видяхме на автогарата в Габрово много се напаснахме,  много се харесахме и вече сме приятели“.

Работата ще продължи с доброволния труд на младежите от втората група, която се събира идната седмица.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22