Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават проучванията в местността „Азмака“

Проф. Николай Спасов
Снимка: Добромир Видев

Всяка година екип от Националния природонаучен музей към БАН прави своите проучвания в местността „Азмака“. Там преди 14 години любителят палеонтолог Петър Попдимитров открива зъб на древен човешки предтеча. А преди години авторитетното научно списание PLOS ONE публикува статии от екип от учени в Германия, България, Гърция, Канада и Франция, които аргументират твърдението, че еволюционната линия, водеща към появата на човека, се е зародила на Балканите преди 7,2 милиона години.

"Сега сме на нашия палеонтологически обект, където от доста години правим палеонтологически теренни проучвания. 2007 видяхме този зъб в частната колекция на Петър Попдимитров от Чирпан", каза директорът на Националния природонаучен музей към БАН в София проф. Николай Спасов, който и тази година беше в района на местността „Азмака“, за да търси материал за изследването на човешката история.

Проф. Николай Спасов     Снимка: Добромир Видев

На „Азмака 4“ са намерихме над 2000 костни останки от животни, които вече знаем, че са на около 7 милиона и двеста хиляди години.

"Те показват, че природната обстановка е била много близка до днешната саванна обстановка на Африка. Сух климат, редки дървета, жирафи, носорози".

Той коментира, че е бил сигурен, че по нашите земи в късния миоцен са живели човекоподни: 

"Но това, което намерихме, надхвърли очакванията ни. В смисъл, че този зъб, който установихме, че е на грекопитек, това е един хоменид, представител на човешкото семейство, описан по една челюст от Гърция, би трябвало да бъде нашият първи потенциален предшественик. Според белезите, които могат да се намерят на челюстта и на този зъб. Първият, или поне потенциално смятаме, че е първият представител на човешката фамилия. България цялата е наситена с история, но специално в това място има нещо, което го няма никъде, бих казал дори го няма никъде в Европа. Да намерим най-късните представители на човешкото семейство в Европа. На 7 милиона години. Най-важното е, че откритията показват, че най-вероятно действително става дума за първите предчовеци. Първите потенциални представители на линията, която е водела в еволюцията към днешния човек".

Проучвания в местността „Азмака“       Снимка: Добромир Видев

Проф. Николай Спасов коментира, че е намерена още една кост от скелета на това същество, която до края на годината ще бъде дадена за печат в международно научно списание.

"Разчитам, че тя ще разкрие много важни детайли от начина на живот, локомоция от начина на придвижването на това същество. Мога само да кажа, че първите анализи, макар и предварителни, са много обнадеждаващи за това, че той вече е имал наченките на човешкото двуного придвижване. Подготвяме терена за следващите години. Но още втория ден намерихме зъбите на една маймуна, така наречения мезопитек. Намерихме челюст на едни древни глигани – микростоникс. Намерихме останки от трипръстите древни коне хипариони. Намерихме антилопи, газели".

"Конете са били едни от най-многобройните представители на фауната по това време. И затова понякога самата фауна се нарича хипарионова фауна. Те са най-многобройни", каза Латинка Христова.

Проучвания в местността „Азмака“      Снимка: Добромир Видев

Проф. Николай Спасов коментира, че засега в района на разкопките няма как да се организират туристически посещения.

"Може би за след време ще може, но ние засега избягваме много такива представяния, защото има една група хора, можем да я наречем иманяри на фосили. И често пъти останки, имащи голямо значение за науката, попадат в ръцете им и по този начин на практика изчезват за тези, които могат да кажат какво е това".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36