Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Младенов: 11 септември сложи началото на нов период в историята, който промени всичко

Николай Младенов
Снимка: БГНЕС

На 11 септември 2001 година Съединените щати бяха поразени от враг, който дотогава смятаха за периферен. Америка беше на върха на могъществото си - свръхсила без конкуренция след края на Студената война и краха на Съветския съюз. "Ал Кайда" обаче удари центъра на американската военна мощ - Пентагона, и този на финансовото могъщество на Съединените щати - Ню Йорк. Свръхсилата реагира според очакванията. Президентът Буш обяви война на терористите, активира Член 5 от Северноатлантическия договор и удари талибаните и "Ал Кайда" в Афганистан.

САЩ отбелязват 20 години от атентатите на 11 септември

Последваха обаче поредица от грешки, които биха могли да се обобщят като надценяване от страна на Съединените щати на способностите им и бавен и труден процес на осъзнаване на границите на капацитета им да оформят света както те искат.

Изтеглянето от Афганистан е в известен смисъл събитие със същата тежест като терористичните атаки от 2001-а. Америка пак преоформя международното положение. Стартовата позиция обаче е неблагоприятна - международният й престиж е доста накърнен от начина, по който се развиха събитията в Афганистан. Европейските съюзници са притеснени, геополитическите противници са окуражени, защото пред тях са зейнали празнини, които чакат да бъдат запълнени. В Близкия изток например.

„Атаките на 11 септември е един момент, който никой няма да забрави къде се е намирал, ако го е преживял“, каза пред БНР Николай Младенов - бивш министър на външните работи и на отбраната, бивш специален пратеник на генералния секретар на ООН за Ирак и специален координатор за близкоизточния мирен процес, сега част от мозъчния тръст Вашингтонски институт за близкоизточна политика:

„Дойдох си от Ню Йорк може би 48 часа преди това да се случи и бях в Народното събрание, когато дойде новината за атентата. Когато някой ни каза, че самолет е ударил Световния център всички си помислихме, че малък самолет по погрешка се е ударил. След това влезе друг човек в парламентарната група и каза: Америка е нападната. И тогава , след като включихме телевизорите и започнахме да гледаме, първата ни мисъл беше, че започва един нов период в световната история, който променя всичко“, разказа в „Събота 150“ Младенов.

„И така стана впоследствие. Какво място е светът сега? Труден въпрос – преди 11 септември всички живеехме в заблудата, че подобен тип атентати не могат да се случат. Че всичко което сме постигнали е без алтернатива – като демократични свободи и прочее.

11 септември показа, че има части от света, групи, за които животът има различни ценности от нашите. Ние с право трябва да отстояваме нашите ценности малко по-добре, но и да помагаме на онези хора по света, които искат да постигнат нашият начин на живот.

Една от най-големите драми в Афганистан след американското изтегляне е, че реално афганистанският народ не гласува, той не избра талибаните да дойдат на власт, те завзеха властта“, каза още Николай Младенов.

По думите на Младенов войната срещу джихадисткия терор в световен мащаб може би е вечна:

"Може би в първите месеци след 11 септември никой не е очаквал, че американската атака по Афганистан ще доведе до едно 20 годишно ангажиране с тази държава. Постепенно през всеки следващ етап се наслагваха все нови и нови цели на мисиите в Афганистан, впоследствие и в Ирак. И лека-полека тези мисии станаха трудни за управление...", посочи още Младенов.

Бил Рожио: Западът няма лост за въздействие на новия режим в Кабул

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30