Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Олег Йорданов: Новите технологии водят до по-висока продуктивност във всички области

Родителите трябва да насочват децата си към инженерните специалности, смята преподавателят

Снимка: БГНЕС

„Успелите държави по света са високо технологични и науката участва в икономиките им“, посочи пред БНР проф. Олег Йорданов от университета в Южна Каролина, преподавател по физика и математика, във връзка с това има ли шанс в България политическа партия да се обяви в подкрепа на научния прогрес у нас.

„Това са страните от Западна и Северна Европа, САЩ и Канада, Япония, Тайван и Сингапур, Южна Корея, те са основали икономиките си на високи технологии, на наука и иновации. Пример за превръщане на държавата от бедна в богата е развитието на Южна Корея.

А ние не сме все пак толкова бедна държава. По модела на Роберт Солоу, американски икономист за ефекта от иновациите, за него той получава Нобелова награда, чрез този модел се вижда, че 80 на сто от растежа на САЩ се дължи на напредъка на науката и технологиите, а само 20 на сто се дължи на директното увеличаване на капитала. Новите технологии водят до по-висока продуктивност и нов тип услуги във всички области и нови професии", каза още проф. Олег Йорданов.

По думите му досега нито една партия не е казала, че ще направи високите технологии свой приоритет. А това може да е общ консенсус за всички партии, заяви проф. Йорданов:

"Но това трябва да се възприеме и от цялото общество. Родителите да насочват децата си към инженерни специалности, от малки децата да се възпитават, че това е достойно поприще. Така е било в Корея - целенасочена държавна полтиката", каза още Йорданов.

При едно такова добро технологично и математическо образававие хората ще различават какво означава - "статистически значим резулат" и тогава много трудно ще повярват на някои "прочути" лекари - антиваксъри. Тези хора не са учили що е измерване, как се потвърждава даден резултат, кога такъв резултат е неоспорим...", каза още преподавателят.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00