Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разказва история в образи - майсторски клас в НБУ за телевизионна журналистика

Анна Цолова и Дарина Сарелска в студиото на „Хоризонт“
Снимка: Борислава Борисова

„В един момент в телевизията рязко се промениха правилата на играта. Аз имам самочувствието, че знам как се прави телевизия, но това, което в момента се прави в телевизиите, аз не мога да го правя. Това е някакъв друг бизнес.“ Това каза пред БНР Дарина Сарелска, преподавател по телевизионна журналистика в САЩ, преди това  дългогодишен продуцент в bTV и директор на новините на NOVA.

Анна Цолова, журналист и преподавател по публична реч посочи в предаването „Преди всички“, че никой от новинарските и публицистични предавания в националните телевизии не се е обърнал към нея през последните 4 години, откакто не е в активната журналистика.

„Дали аз бих искала да се върна, е съвсем друга тема… В активната журналистика в този й вид не бих се върнала.“

Сарелска и Цолова са част от майсторски клас в Нов български университет, в който се включват още журналистът Миролюба Бенатова и операторът Благой Момчилов.

Участниците в майсторския клас ще се обучават как се разказва история в образи и защо е важно първият кадър да хваща окото, а последният - да създава спомен.

„Когато Дарина приключи докторантурата си в САЩ, спонтанно се роди идеята – а защо да не направим нещо. Направихме контакт с университета, те ни подадоха ръка“, разказа Анна Цолова. Тя е категорична, че „тази професия се учи в практиката, не става по време на лекции“, а учебният радио-телевизионен комплекс на НБУ е уникален по рода си и респектиращ.

„Мъчно ми беше, че преподавам на американски студенти, които, все си мисля, че и без мен могат да се оправят в тази професия. Мисля, че мога да съм много по-полезна на български студенти по журналистика и по телевизионна журналистика конкретно“, изтъкна своя мотив да се включи в проекта Дарина Сарелска.

Благой Момчилов е човекът с невероятно око за телевизия, за разказ, за история“, допълни тя. „Вярваме, че в този комбинация можем да дадем много.“

„Има много голям интерес към това, което предлагаме с НБУ. Обмисляме да го направим трайно във времето, да не е еднократно събитие“, отбеляза Дарина Сарелска.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30