Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на движението "Преход" е да разпространява екологични идеи

Едни от проектите на движението са свързани с енергия от възобновяеми източници в Тотнес

Роб Хопкинс
Снимка: личен архив


„Някъде през 2005 година аз и няколко други хора бяхме много притеснени заради промените в климата и заради катастрофалните екологични събития. Осъзнахме, че правителствата не се справят добре с проблемите, нито пък бизнесът. Така че се запитахме какво можем да направим от позицията, в която се намираме, с хората около нас, с ресурсите, с които разполагаме, и с енергията, която имаме. Нямахме нужда от това да искаме чието и да било позволение, нито имахме намерение да търсим някой, който да финансира онова, което правим - просто искахме да започнем. Екологичният преход в моя град започна като експеримент. Казахме си - какво можем да направим тук сега и винаги сме подхождали с дух на оптимизъм, надежда и осъзнаване на възможностите и готовност да действаме, а това доведе до много проекти  и създаване на движение, което се разпространи от нашия град до 50 страни по света, в десетки хиляди общини“, каза за БНР Роб Хопкинс, който е екоактивист и писател. Той е известен като основател на движението „Преход“, автор е на шест книги.  Живее в Тотнес, Англия.

Движението „Преход“             Снимка: личен архив

На въпрос дали жителите на Тотнес са били скептични към неговите идеи, Хопкинс отговори:

„Мисля, че така беше не само в началото, така е през цялото време, докато се осъществява подобен проект. Важното е, че не е необходимо да убеждаваме всеки жител на града. Едно от нещата, които научих по време на това движение за екологичен преход е, че дори двадесет, тридесет, четиридесет човека, организирани и посветени на каузата, могат да осъществяват невероятни проекти. Могат наистина да преобразят един град. И тогава тези проекти започват да печелят доверието на останалите. Трябва да изберем дали да инвестираме енергията си в опит да убеждаваме хората, които са по-скептични, че сме прави, или да намерим други хора, които са съгласни с нас, да работим с тях и да стартираме проекти. Това е моят подход. Има много хора на много места по света, където се осъществява екологичен преход, които харесват идеята и стават част от новата история на своя град“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Хопкинс.

В Тотнъм живеят 8 хиляди души.

„Направихме едно изследване преди няколко години и открихме, че 75 процента от хората са чули с какво се занимаваме, 66 процента смятат, че това е добра идея, около една трета са участвали по някакъв начин в осъществяването на нещо, свързано с нашите идеи и може би 3 процента са активно участващите в проектите на организацията“.

Какви проекти изпълнява движението „Преход“?

"Имаме енергийна компания на местната общност, която осъществява много проекти за енергия от възобновяеми източници в града, която кани хората да инвестират в проекти. Тя се развива много добре, имаме много проекти, свързани с храната - отглеждаме зеленчуци и плодове на много обществени места в града, много хора се преместиха в града, защото се вдъхновиха от нашата история и започнаха да произвеждат храна. Аз съм един от хората, които стартираха пивоварна, ние създадохме първата в Англия пивоварна, собственост на общността. Има и предприятие, което произвежда мляко на растителна основа и доставя млякото до вратата както са правили традиционните производители на мляко, но произвеждат овесено мляко. Има предприятие, което събира излишната храна от големите био ферми и ги разпределя на местните семейства с ниски доходи, дава им уроци по готварство. Имаме и много икономически проекти. Създадохме култура, при която хората се чувстват уверени и инвестират в бизнеси, притежавани от местните хора. Имаме два проекта, в които местните хора се опитват сами да станат строителни предприемачи, вместо да зависим от големи строителни компании, общността го прави сама“.

Движението „Преход“              Снимка: личен архив

Според него социалното предприемачество е наистина важно, защото в момента живеем в икономика, която не служи на местните общности.

"Тя наистина не отразява факта, че живеем в условия на извънредна климатична обстановка и че трябва бързо да намалим емисиите от въглероден диоксид. Нуждаем се от друг вид икономика, от нисковъглеродна икономика, която е по-устойчива, ориентирана към местните общности и е нещо, което няма да дойде от големите корпорации, които вече съществуват. Наистина трябва да подпомагаме хората, които се опитват да развиват това в местата, където живеем - нови производства на храни, нови енергийни проекти, нов вид транспорт, нов тип жилища. Хубаво е да инвестираме в това, вместо да слагаме парите си в банки. Много често банките, в които влагаме пари, влошават проблемите. Можем да подпомагаме хората, като инвестираме в тях и подкрепяме друг вид икономика. Споменах, че съм от хората, които стартираха пивоварна в нашия град. Ние сме първата пивоварна във Великобритания, 100 процента собственост на общността. Наскоро събрахме 180 хиляди лири инвестиции от местните хора. Сега имаме 270 собственици, които участват в бизнеса и той наистина процъфтява. Това означава, че отговорността ни е по-скоро към общността, вместо към банката".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19