Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветослав Цачев:

Следващото десетилетие инфлацията ще бъде между 2 и 4% годишно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пазарът обича да се качва по стената на притесненията. Това е един от ключовите принципи на „Уолстрийт“, коментира в подкаста „На всяка цена“ Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в "Елана Трейдинг". 

По думите му опасенията от прекомерното ускоряване на инфлацията са доминирали инвеститорските решения до преди няколко месеца, но вече са на заден план. „Причината е, че инфлацията достигна своя пик. Тези 5 % инфлация, които виждаме в Съединените щати на годишна база, са спрямо дъното от ковид-кризата летните месеци миналата година, когато икономиката беше в стагнация и цените на много стоки бяха изключително ниски. Тогава петролът буквално струваше няколко долара, докато сега говорим за 70 – 80 долара като трайна и стабилна цена“, обясни Цачев.  

Според експерта пазарът гледа на инфлацията като ниво от два, три или четири процента годишно изменение в следващото десетилетие. 

„Именно това ниво е притеснително, защото практически лихвите стават все по-отрицателни. В същото време доходността на 10-годишните американски облигации е 1,5 %. При годишна инфлация от 4 % означава, че хората губят 4 % от покупателната си способност при нулеви лихви по депозитите, а тези, които са инвестирали в държавни облигации, губят 2,5 %“, допълни анализаторът. 

Няма ток във фабриката на света 

До сериозно покачване на цените може да се стигне, ако се допусне дефицит на потребителски стоки, коментира още Цветослав Цачев. Сценарият е напълно реалистичен заради недостига на електроенергия в Китай. 

„Началото на октомври в Китай е почивна седмица, но след това те ще се върнат във фабриките и трябва да стане ясно как ще се реши проблемът с липсата на достатъчно електроенергия. Тогава ще стане ясно и как пазарът ще оцени случващото се и как стоките ще тръгнат към Европа и САЩ, за да бъдат по рафтовете на магазините преди Коледа“, поясни икономистът. Според него, ако се стигне до такъв сценарий, големите търговски обекти няма да наемат сезонни работници, което ще се отрази на пазара на труда. 

Цачев припомни, че Китай вече е предприел мерки за овладяване на ситуацията чрез ограничаването на потреблението на ток, като мярката засяга специално „копачите“ на криптовалути. Този недостиг на електроенергия се дължи на покачващото се потребление, допълни анализаторът. Заедно с това дефицитът на чипове създава още по-големи трудности. 


Казусът „Фейсбук“

След като вчера социалните мрежи от групата на „Фейсбук“ блокираха за часове, а бивша служителка отправи обвинения, че част от бизнесмодела е подсилването на съдържание с реч на омраза и дезинформация, акциите на компанията изгубиха 5 % от стойността си. Според Цачев това е нормална корекция на пазара. „Инвеститорите „плеснаха“ мениджмънта на „Фейсбук“ и им казаха: „Вие имате сериозни проблеми, а всъщност вие струвате почти един трилион долара. Това е недопустимо“, допълни анализаторът, като припомни, че от началото на годината акциите на компанията са във възходящ тренд, а вчерашният спад днес вече се възстановява. 

От началото на септември започна цялостна корекция на пазара, припомни още Цачев. 

Каква е ролята на централните банки, кога ще започне покачването на лихвите? Това са само част от акцентите в интервюто с Цветослав Цачев, което може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16