Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветослав Цачев:

Следващото десетилетие инфлацията ще бъде между 2 и 4% годишно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пазарът обича да се качва по стената на притесненията. Това е един от ключовите принципи на „Уолстрийт“, коментира в подкаста „На всяка цена“ Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в "Елана Трейдинг". 

По думите му опасенията от прекомерното ускоряване на инфлацията са доминирали инвеститорските решения до преди няколко месеца, но вече са на заден план. „Причината е, че инфлацията достигна своя пик. Тези 5 % инфлация, които виждаме в Съединените щати на годишна база, са спрямо дъното от ковид-кризата летните месеци миналата година, когато икономиката беше в стагнация и цените на много стоки бяха изключително ниски. Тогава петролът буквално струваше няколко долара, докато сега говорим за 70 – 80 долара като трайна и стабилна цена“, обясни Цачев.  

Според експерта пазарът гледа на инфлацията като ниво от два, три или четири процента годишно изменение в следващото десетилетие. 

„Именно това ниво е притеснително, защото практически лихвите стават все по-отрицателни. В същото време доходността на 10-годишните американски облигации е 1,5 %. При годишна инфлация от 4 % означава, че хората губят 4 % от покупателната си способност при нулеви лихви по депозитите, а тези, които са инвестирали в държавни облигации, губят 2,5 %“, допълни анализаторът. 

Няма ток във фабриката на света 

До сериозно покачване на цените може да се стигне, ако се допусне дефицит на потребителски стоки, коментира още Цветослав Цачев. Сценарият е напълно реалистичен заради недостига на електроенергия в Китай. 

„Началото на октомври в Китай е почивна седмица, но след това те ще се върнат във фабриките и трябва да стане ясно как ще се реши проблемът с липсата на достатъчно електроенергия. Тогава ще стане ясно и как пазарът ще оцени случващото се и как стоките ще тръгнат към Европа и САЩ, за да бъдат по рафтовете на магазините преди Коледа“, поясни икономистът. Според него, ако се стигне до такъв сценарий, големите търговски обекти няма да наемат сезонни работници, което ще се отрази на пазара на труда. 

Цачев припомни, че Китай вече е предприел мерки за овладяване на ситуацията чрез ограничаването на потреблението на ток, като мярката засяга специално „копачите“ на криптовалути. Този недостиг на електроенергия се дължи на покачващото се потребление, допълни анализаторът. Заедно с това дефицитът на чипове създава още по-големи трудности. 


Казусът „Фейсбук“

След като вчера социалните мрежи от групата на „Фейсбук“ блокираха за часове, а бивша служителка отправи обвинения, че част от бизнесмодела е подсилването на съдържание с реч на омраза и дезинформация, акциите на компанията изгубиха 5 % от стойността си. Според Цачев това е нормална корекция на пазара. „Инвеститорите „плеснаха“ мениджмънта на „Фейсбук“ и им казаха: „Вие имате сериозни проблеми, а всъщност вие струвате почти един трилион долара. Това е недопустимо“, допълни анализаторът, като припомни, че от началото на годината акциите на компанията са във възходящ тренд, а вчерашният спад днес вече се възстановява. 

От началото на септември започна цялостна корекция на пазара, припомни още Цачев. 

Каква е ролята на централните банки, кога ще започне покачването на лихвите? Това са само част от акцентите в интервюто с Цветослав Цачев, което може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната . 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на..

публикувано на 20.07.24 в 07:55

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00