Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветослав Цачев:

Следващото десетилетие инфлацията ще бъде между 2 и 4% годишно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пазарът обича да се качва по стената на притесненията. Това е един от ключовите принципи на „Уолстрийт“, коментира в подкаста „На всяка цена“ Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в "Елана Трейдинг". 

По думите му опасенията от прекомерното ускоряване на инфлацията са доминирали инвеститорските решения до преди няколко месеца, но вече са на заден план. „Причината е, че инфлацията достигна своя пик. Тези 5 % инфлация, които виждаме в Съединените щати на годишна база, са спрямо дъното от ковид-кризата летните месеци миналата година, когато икономиката беше в стагнация и цените на много стоки бяха изключително ниски. Тогава петролът буквално струваше няколко долара, докато сега говорим за 70 – 80 долара като трайна и стабилна цена“, обясни Цачев.  

Според експерта пазарът гледа на инфлацията като ниво от два, три или четири процента годишно изменение в следващото десетилетие. 

„Именно това ниво е притеснително, защото практически лихвите стават все по-отрицателни. В същото време доходността на 10-годишните американски облигации е 1,5 %. При годишна инфлация от 4 % означава, че хората губят 4 % от покупателната си способност при нулеви лихви по депозитите, а тези, които са инвестирали в държавни облигации, губят 2,5 %“, допълни анализаторът. 

Няма ток във фабриката на света 

До сериозно покачване на цените може да се стигне, ако се допусне дефицит на потребителски стоки, коментира още Цветослав Цачев. Сценарият е напълно реалистичен заради недостига на електроенергия в Китай. 

„Началото на октомври в Китай е почивна седмица, но след това те ще се върнат във фабриките и трябва да стане ясно как ще се реши проблемът с липсата на достатъчно електроенергия. Тогава ще стане ясно и как пазарът ще оцени случващото се и как стоките ще тръгнат към Европа и САЩ, за да бъдат по рафтовете на магазините преди Коледа“, поясни икономистът. Според него, ако се стигне до такъв сценарий, големите търговски обекти няма да наемат сезонни работници, което ще се отрази на пазара на труда. 

Цачев припомни, че Китай вече е предприел мерки за овладяване на ситуацията чрез ограничаването на потреблението на ток, като мярката засяга специално „копачите“ на криптовалути. Този недостиг на електроенергия се дължи на покачващото се потребление, допълни анализаторът. Заедно с това дефицитът на чипове създава още по-големи трудности. 


Казусът „Фейсбук“

След като вчера социалните мрежи от групата на „Фейсбук“ блокираха за часове, а бивша служителка отправи обвинения, че част от бизнесмодела е подсилването на съдържание с реч на омраза и дезинформация, акциите на компанията изгубиха 5 % от стойността си. Според Цачев това е нормална корекция на пазара. „Инвеститорите „плеснаха“ мениджмънта на „Фейсбук“ и им казаха: „Вие имате сериозни проблеми, а всъщност вие струвате почти един трилион долара. Това е недопустимо“, допълни анализаторът, като припомни, че от началото на годината акциите на компанията са във възходящ тренд, а вчерашният спад днес вече се възстановява. 

От началото на септември започна цялостна корекция на пазара, припомни още Цачев. 

Каква е ролята на централните банки, кога ще започне покачването на лихвите? Това са само част от акцентите в интервюто с Цветослав Цачев, което може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46