"Освен това вчера споделих и с колегите от Болничната асоциация за натиска върху болничната система заради големият брой заболели и заради увеличените средства за консумативите при тяхното лечение - най-вече кислород, вода и ток.
Посочих на колегите, че превантивното увеличаване на цената на клиничните пътеки за COVID-19 от 1200 на 1400 лв. всъщност подпомага и лечебните заведения.
В края на месеца се разбрахме да обмислим как средствата, които НЗОК има за болничната и извънболничната помощ, да бъдат насочени към поемане на този тежък удар, на който е подложена системата в момента", посочи в "Преди всички" проф. Салчев.
Според проф. Салчев няма болници, които не са си получили средствата за лечение на Covid пациенти.
Във връзка с това дали има свободни легла за лечение на Covid пациенти, проф. Салчев посочи, че организацията за това е на РЗИ и на болниците.
"Според нашите данни и в национален мащаб и в столицата има свободни легла. Но със заповед на директора на РЗИ те могат и да се увеличат. Ако се връщат пациенти, това е заради не добър триаж и лоша организация", каза проф. Салчев.
"Лекарите на първа линия получават по 1200 лева от този месец, когато те са работили на пълен работен ден. До края на месеца забавянията на тези плащания ще се регулират.
Ще предложа на НС на НЗОК и личните лекари да изписват рецептите за безплатно лечение на Covid-19, посочи Салчев. Но това трябва стане след договаряне с Българския лекарски съюз:
"Днес ще изпратя писмо до Надзорния съвет на НЗОК да вземат това решение и след утвърждаване от УС на БЛС този проблем до седмица може да бъде решен", посочи още проф. Салчев.
Той не очаква преразходи в бюджета на НЗОК, като до момента за болнична дейност са разплатени почти един милиард и 400 милиона лева.
"За COVID-19 сме платили 224 милиона лева, а за работа в неблагоприятни условия - 164 милиона лева, а 125 млн. лв. са доплащания към заплатите на лекарите, поясни управителят на касата. По думите му данни за източване на касата няма.
Още по темата - в звуковия файл.
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"