Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучението по класическа филология - основа на културната осведоменост

Снимка: БГНЕС

Тази година катедра „Класическа филология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” отбелязва 100 години от създаването си. 
„Доброто класическо образование е културата на родния език, умението да се изразяваш", каза за БНР главен асистент д-р Доротея Табакова, преподавател по старогръцки език в катедра „Класическа филология” на СУ „Св. Климент Охридски“. Научните ѝ интереси са в областта на преводознанието и стихознанието. Превежда от четири езика. Сред нейните преводи са шест трагедии на Еврипид, една комедия на Плавт и други. Доротея Табакова има две стихосбирки и един диск с авторски песни.

Тя заяви, че специалисти от други сфери търсят информация от преподавателите по класическа филология. 

"При нас идват историци, археолози, юристи, които също се занимават с римско право и не само това - цялата хуманитарна сфера е пряко свързана с класическото образование. За философията има огромно значение. Философите изучават антична философия, но съвсем друго е, когато към това могат да прибавят и четене на текстове в оригинал“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ гл. ас. д-р Доротея Табакова.


Гл. ас. д-р Доротея Табакова   Снимка: Пламена Бачйиска

Възпитаничката на катедрата гл. ас. д-р Вяра Калфина, която в момента е преподавател в катедра „История и теория на културата” коментира за „Хоризонт“:

„Класическата филология никак не е лесна, средата е безкрайно благоприятна. Колегиумът, който обучаваше мен беше безупречен, но като цяло материята е изключително трудна и изисква пълна посветеност“.

Полина Йорданова, възпитаничка на катедра "Класическа филология" в Софийския университет, която сега е докторант по старогръцки език в университета в  Хелзинки допълни в предаването „Нощен хоризонт“:

"Аз още на крехката възраст, на 12 години след първия ми час по латински получих прозрението, че класическата филология е областта, в която трябва да се развивам. Година по-късно при първата ми среща със старогръция твърдо бях решила, че тъкмо с това ще се занимавам, когато порасна и така вече 15 години - не ми е омръзнало. Всеки ден намирам нови вдъхновения в работата си и съм безкрайно благодарна на съдбата, че имам възможност да правя това, което обичам“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

В предаването "По първи петли" на програма "Хоризонт" Николай Генов, който е докторант по теория на литературата в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ съобщи кои са основните идеи в списание "Филологически форум“.

"Списание "Филологически форум“ е насочено към млади изследователи във Факултета по славянски филологии, а и не само. То включва и международни изследователи, литературоведи, езиковеди, студенти и докторанти от други университети“.

На страниците на списанието са публикувани текстове и от три международни филологически научни конференции.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14