Целта на срещата е да се направи ретроспекция и въвличане на всички заинтересовани страни, за да се актуализира подкрепата за хората с такива затруднения за по-добрия им достъп до пазара на труда.
„Това е специфична група хора, която мерките за подкрепа досега не я обхващат. Повечето мерки за подкрепа са насочени към хора, които имат съхранен интелект, които са напълно способни самостоятелно да се интегрират и задържат на работното място. Ние искаме да променим именно това.“
От „Светът на Мария“ са заснели документален филм, в който работодатели разказват как работят с хора с интелектуални затруднения.
Работата от вкъщи не е приложима за тези хора, уточни Миряна Сирийски.
„Не можеш да си стоиш сам вкъщи и да можеш да работиш, когато имаш подобен тип затруднения, защото характерът на затруднението ти е такъв, че не може. Това е приложимо за хора с друг вид увреждания. Хората, които ползват подкрепа от нас, имат нужда от общуване, от пряко взаимодействие с човека, който ги подпомага, от насочване, от подкрепа да организират деня си, да организират времето си. Дейността, която те изпълняват, е рутинна, монотонна. Ако светът ни стане изцяло онлайн, ще имаме голям проблем“, коментира тя.
В предпразничните дни лица с интелектуални затруднения изработват коледни сувенири, които могат да се открият в онлайн магазина на фондацията, посочи Миряна Сирийски.
„За нас е много важно да ги виждат като способни, можещи, пълноценни хора.“
За тези хора правенето на кутии, сглобяването, пакетирането е много хубава дейност и те усвояват и упражняват умения, а всеки закупен сувенир им помага да се развиват, разказа тя.
Според Сирийски „най-сетне има светлина в тунела“ по отношение на подкрепата за трудова заетост на хората с интелектуални затруднения.
„Това е нова, легитимна социална услуга, която влезе в регистрите на социалните услуги с приемането на Закона за социалните услуги.“
Това според Миряна Сирийски ще създаде условия ползвателите на услугата да излязат извън защитената среда на дневните центрове, която не им дава възможност да се впишат в реалния живот.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..