Най-застрашени в онлайн пространството са децата. Всяко дете е потенциална жертва, каза пред БНР Явор Колев, експерт по киберсигурност, дългогодишен ръководител на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП, а сега Директор „IT и киберсигурност“ в компанията.
„Целта на кампанията е да достигнем до всяко дете в страната, до всеки родител, до всяко училище. Кампанията ще продължи в рамките на тригодишен период.“
От следващата седмица започва да работи и сайтът на кампанията - Детето в интернет.
Заплахите във всяка възрастова група са различни, отбеляза Явор Колев и даде пример с възрастовата група 3-6 години.
„В тази съвсем крехка възраст е опасно децата да попаднат на вредно съдържание, което да обърка тяхното съзнание.“
Според Колев едно от решенията е устройствата да бъдат защитени, така че децата да не достъпват вредно съдържание.
„Такива програми не са никак скъпи. Те са съвсем възможни за инсталиране на съответните устройства и дават абсолютна защита, така че детето да бъде спокойно, родителите му да са спокойни, когато то е в домашни условия в Интернет чрез някакво устройство.“
При по-големите деца, особено при тийнейджърите, е особено популярно сексуалното отмъщение, поясни още Явор Колев.
„Обменят неприлични снимки помежду си, когато са в добри отношения и в един момент, когато се стигне до някакъв конфликт, такива снимки се публикуват в Интернет. Учим децата да бъдат много внимателни. Един път попаднало такова съдържание, такава неприлична снимка, тя може да бъде разпространена и не може да бъде изтрита. Това е т.нар. дигитална самоличност, която ни преследва цял живот.“
Експертът е категоричен, че особено по-малките деца трябва да създават свои профили в мрежата съвместно с родителите.
Колев съветва родителите отрано да започнат да учат децата на киберхигиена – например да използват по-сложни пароли и да не публикуват информация, която може да ориентира недоброжелатели.
„Много е важно родителите да създават отношения на доверие, така че детето всичко, което прави в офлайн пространството и онлайн пространството, да бъде споделяно с родителя. Една постоянна заплаха за детето, по-императивно разпореждане ще доведе до обратния ефект – то да се крие, да не споделя. Такива деца са много по-вероятни жертви на киберпрестъпления.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В рамките на второто четене на актуализацията на бюджета Народното събрание одобри по-високи данъчни облекчения за родителите. За едно дете данъчната основа на доходите на родител се намалява с 6000 вместо с 4500 лева. Новото по-високо облекчение за две деца е 12 000 лева, а за 3 деца - 18 000. Това означава, че в семейния бюджет ще останат..
Стабилност на пазара на недвижими имоти и по-голяма прогнозируемост до края на годината очакват брокери на жилищни имоти. Според тях се върви към стопиране на стихийите инвестиции , повече планиране от страна на купувачите и по-ниски обороти, които експертите отчитат като здравословни за пазара. Активността на пазара на недвижими имоти през..
"Позорно грандиозен скандал за българската дипломация, за българската държава ." Така определи изгонването на 70 руски дипломати и дипломатически персонал от България Валентин Радомирски, дипломат и външнополитически анализатор. България отзовава 70 руски дипломати Във Виенската конвенция е казано, че държавата решава, а външното..
Евтините държавни дърва за бедните тази година може да се окажат „златни“. Държавните горски стопанства, които трябва да осигурят дървесината, ще трябва да наемат частни фирми за сечта и за транспорта на дървата . Процедурите отнемат време и може да се окаже, че до началото на отоплителния сезон държавните дърва за огрев за социално слабите няма да..
Според петкратния световен шампион по шахмат и руски дисидент Гари Каспаров няма вероятност Путин да насочи военните си действия към България. Той обаче изключва възможността да бъде изстреляна ракета към Украйна от Калининград през територията на Литва. Шахматистът е на мнение, че ако Украйна спечели войната, режимът в Русия ще започне да се..
"За пръв път, откакто е в сила Българската конституция и се провежда тази процедура, две парламентарни групи не отиват на консултации при президента. ... Не става дума за война, а за процедура , която винаги се е осъществявала по този начин ". Това каза пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при държавния глава...
"ИТН останаха от малкото, които поддържат последователна линия спрямо Македония . Те виждат свой съратник в лицето на президента . Заради конфликта на ПП и БСП с президента, ИТН остават може би единствената формация вътре в коалицията, която поддържа доста добри отношения с президента. Това е форма на взаимна легитимация ." Това мнение..
Видя се, че работата по въпроса с изгонените руски дипломати не се води отскоро, а е започнала още през март – има доклади, след това 3 доклада от..
"Г олемият провал на Съвета за електронни медии е, че не успя да събере кураж и да не допусне Емил Кошлуков (настоящ генерален директор на БНТ - б.р.) до..
" Ако има някаква грешка в действията на изпълнителната власт , тази грешка е в това, че не трябваше вчера да се изгонят 70 души, а преди няколко..