Най-застрашени в онлайн пространството са децата. Всяко дете е потенциална жертва, каза пред БНР Явор Колев, експерт по киберсигурност, дългогодишен ръководител на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП, а сега Директор „IT и киберсигурност“ в компанията.
„Целта на кампанията е да достигнем до всяко дете в страната, до всеки родител, до всяко училище. Кампанията ще продължи в рамките на тригодишен период.“
От следващата седмица започва да работи и сайтът на кампанията - Детето в интернет.
Заплахите във всяка възрастова група са различни, отбеляза Явор Колев и даде пример с възрастовата група 3-6 години.
„В тази съвсем крехка възраст е опасно децата да попаднат на вредно съдържание, което да обърка тяхното съзнание.“
Според Колев едно от решенията е устройствата да бъдат защитени, така че децата да не достъпват вредно съдържание.
„Такива програми не са никак скъпи. Те са съвсем възможни за инсталиране на съответните устройства и дават абсолютна защита, така че детето да бъде спокойно, родителите му да са спокойни, когато то е в домашни условия в Интернет чрез някакво устройство.“
При по-големите деца, особено при тийнейджърите, е особено популярно сексуалното отмъщение, поясни още Явор Колев.
„Обменят неприлични снимки помежду си, когато са в добри отношения и в един момент, когато се стигне до някакъв конфликт, такива снимки се публикуват в Интернет. Учим децата да бъдат много внимателни. Един път попаднало такова съдържание, такава неприлична снимка, тя може да бъде разпространена и не може да бъде изтрита. Това е т.нар. дигитална самоличност, която ни преследва цял живот.“
Експертът е категоричен, че особено по-малките деца трябва да създават свои профили в мрежата съвместно с родителите.
Колев съветва родителите отрано да започнат да учат децата на киберхигиена – например да използват по-сложни пароли и да не публикуват информация, която може да ориентира недоброжелатели.
„Много е важно родителите да създават отношения на доверие, така че детето всичко, което прави в офлайн пространството и онлайн пространството, да бъде споделяно с родителя. Една постоянна заплаха за детето, по-императивно разпореждане ще доведе до обратния ефект – то да се крие, да не споделя. Такива деца са много по-вероятни жертви на киберпрестъпления.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..
"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай . Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..
Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...
" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..
Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..
В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..
Държавата имаше ресурс да се справи с това, ако беше подходено по прагматичен начин - да се поиска помощ за верижна техника . Очевидно компанията..
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската..
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана..