Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Колев: Дете, което не споделя, е по-вероятна жертва на киберпрестъпления

Започва тригодишна национална кампания „Пази детето в Интернет“

Снимка: Радио ВИДИН

Голяма застрахователна компания започва национална кампания „Пази детето в Интернет“. Тя е продължение на кампанията „Пази детето на пътя“.

Най-застрашени в онлайн пространството са децата. Всяко дете е потенциална жертва, каза пред БНР Явор Колев, експерт по киберсигурност, дългогодишен ръководител на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП, а сега Директор „IT и киберсигурност“ в компанията.

„Целта на кампанията е да достигнем до всяко дете в страната, до всеки родител, до всяко училище. Кампанията ще продължи в рамките на тригодишен период.“

От следващата седмица започва да работи и сайтът на кампанията - Детето в интернет.

Заплахите във всяка възрастова група са различни, отбеляза Явор Колев и даде пример с възрастовата група 3-6 години.

„В тази съвсем крехка възраст е опасно децата да попаднат на вредно съдържание, което да обърка тяхното съзнание.“

Според Колев едно от решенията е устройствата да бъдат защитени, така че децата да не достъпват вредно съдържание.

Такива програми не са никак скъпи. Те са съвсем възможни за инсталиране на съответните устройства и дават абсолютна защита, така че детето да бъде спокойно, родителите му да са спокойни, когато то е в домашни условия в Интернет чрез някакво устройство.“

Явор Колев с логото на кампанията

При по-големите деца, особено при тийнейджърите, е особено популярно сексуалното отмъщение, поясни още Явор Колев.

„Обменят неприлични снимки помежду си, когато са в добри отношения и в един момент, когато се стигне до някакъв конфликт, такива снимки се публикуват в Интернет. Учим децата да бъдат много внимателни. Един път попаднало такова съдържание, такава неприлична снимка, тя може да бъде разпространена и не може да бъде изтрита. Това е т.нар. дигитална самоличност, която ни преследва цял живот.“

Експертът е категоричен, че особено по-малките деца трябва да създават свои профили в мрежата съвместно с родителите.

Колев съветва родителите отрано да започнат да учат децата на киберхигиена – например да използват по-сложни пароли и да не публикуват информация, която може да ориентира недоброжелатели.

„Много е важно родителите да създават отношения на доверие, така че детето всичко, което прави в офлайн пространството и онлайн пространството, да бъде споделяно с родителя. Една постоянна заплаха за детето, по-императивно разпореждане ще доведе до обратния ефект – то да се крие, да не споделя. Такива деца са много по-вероятни жертви на киберпрестъпления.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54