Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Колев: Дете, което не споделя, е по-вероятна жертва на киберпрестъпления

Започва тригодишна национална кампания „Пази детето в Интернет“

Снимка: Радио ВИДИН

Голяма застрахователна компания започва национална кампания „Пази детето в Интернет“. Тя е продължение на кампанията „Пази детето на пътя“.

Най-застрашени в онлайн пространството са децата. Всяко дете е потенциална жертва, каза пред БНР Явор Колев, експерт по киберсигурност, дългогодишен ръководител на отдел „Киберпрестъпност” в ГДБОП, а сега Директор „IT и киберсигурност“ в компанията.

„Целта на кампанията е да достигнем до всяко дете в страната, до всеки родител, до всяко училище. Кампанията ще продължи в рамките на тригодишен период.“

От следващата седмица започва да работи и сайтът на кампанията - Детето в интернет.

Заплахите във всяка възрастова група са различни, отбеляза Явор Колев и даде пример с възрастовата група 3-6 години.

„В тази съвсем крехка възраст е опасно децата да попаднат на вредно съдържание, което да обърка тяхното съзнание.“

Според Колев едно от решенията е устройствата да бъдат защитени, така че децата да не достъпват вредно съдържание.

Такива програми не са никак скъпи. Те са съвсем възможни за инсталиране на съответните устройства и дават абсолютна защита, така че детето да бъде спокойно, родителите му да са спокойни, когато то е в домашни условия в Интернет чрез някакво устройство.“

Явор Колев с логото на кампанията

При по-големите деца, особено при тийнейджърите, е особено популярно сексуалното отмъщение, поясни още Явор Колев.

„Обменят неприлични снимки помежду си, когато са в добри отношения и в един момент, когато се стигне до някакъв конфликт, такива снимки се публикуват в Интернет. Учим децата да бъдат много внимателни. Един път попаднало такова съдържание, такава неприлична снимка, тя може да бъде разпространена и не може да бъде изтрита. Това е т.нар. дигитална самоличност, която ни преследва цял живот.“

Експертът е категоричен, че особено по-малките деца трябва да създават свои профили в мрежата съвместно с родителите.

Колев съветва родителите отрано да започнат да учат децата на киберхигиена – например да използват по-сложни пароли и да не публикуват информация, която може да ориентира недоброжелатели.

„Много е важно родителите да създават отношения на доверие, така че детето всичко, което прави в офлайн пространството и онлайн пространството, да бъде споделяно с родителя. Една постоянна заплаха за детето, по-императивно разпореждане ще доведе до обратния ефект – то да се крие, да не споделя. Такива деца са много по-вероятни жертви на киберпрестъпления.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38