Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиян Стефанов: Абонираме се за повече от същото, ако загубим бдителността си

Отнемайки на децата достъпа до училище, им отнемаме достъпа до света, смята преподавателят по философия

Кристиян Стефанов
Снимка: Таня Милушева

Политическата година приключи със сформирането на редовен кабинет, а започна по-рано от календарната година, с политическите протести за промяна. Сега надеждите са за системна промяна, а не за промяна на партиите в управлението. Това заяви пред БНР политологът и преподавател по философия Кристиян Стефанов.

Една част от политиците са нови като лица и биография, друга част – не, но приемат политическата заявка от протеста за промяна, посочи Стефанов.

Ние се абонираме за повече от същото, ако загубим бдителността си и им дадем карт бланш да правят каквото искат, само защото те са, така или иначе, промяната. Напротив: те са промяната, само ако докажат, че са такива“, коментира политологът.

На местните избори ще бъде препотвърден или не мандатът за промяна, смята Стефанов. По думите му, ако ГЕРБ спечелят убедително местните избори, те ще дадат заявка за връщане на власт.

Според политолога пандемията е задълбочила неравенствата и правителството трябва да работи за превъзмогване на тези различия, защото неравенството се акумулира в бъдеще.

Отнемайки на децата достъпа до социализиращото пространство в училище, им отнемаме достъпа до света, извън техния квартал, заяви Кристиян Стефанов, който е и преподавател по философия.

„Това ще има големи последици върху общностния им живот. Един от най-лошите бичове върху всяка общност е това тя да не може да се реализира като общност. Да бъде атомизирана, връзките на солидарност да бъдат разрушени, хората да не могат да си помогнат дори за най-елементарни неща. Когато ние им отнемем тези институции, в които те се запознават, трупат приятелства и т. н., ние отнемаме възможността им по-нататък и да се справят с известни проблеми. (…) За нас е важно да сме солидарни и на микро ниво помежду си и институцията на училището помага много силно за това тези връзки да се случват.“

Неравенствата и несправедливостта в обществото водят до това, че някои хора нямат достъп до общност, те са изхвърлени, маргинализирани, оставени сами, допълни Стефанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваканциите на учениците: Възможни са съществени промени от първоначалния вариант

Очаква се решението на МОН за това кога и колко ще почиват учениците през новата учебна година. От ведомството вече публикуваха за обществено обсъждане графика за учебното време. Това обсъждане приключи и в момента се обобщават постъпилите становища и предложения на заинтересованите страни. След това предстои издаването на заповед за окончателно..

публикувано на 29.08.24 в 15:14

Изследване: Одобрението към ЕС и НАТО расте, към Русия - намалява

" Има консолидация около идеята за принадлежността на България към ЕС и НАТО, които се одобряват, даже одобрението расте през 2024 г. ".  Това заяви пред БНР социологът Вероника Димитрова от Фондацията за хуманитарни и социални изследвания, която заедно с "Алфа Рисърч" направи проучване за руската пропаганда у нас.  "Въпреки бума на..

публикувано на 29.08.24 в 10:17

"Евробокс" ви среща с посланика на Израел Н. Пр. Йоси Леви Сфари

В първия ден на "Банско джаз фестивал" изява имаше триото на джаз китариста Мишел Сажрауи от Назарет. За концерта в Банско пристигна и посланикът на Израел в България - Негово превъзходителство Йоси Леви Сфари. Това беше и поводът за гостуването му в предаването “Евробокс” за европейска музика на програма "Хоризонт".  Културните..

публикувано на 29.08.24 в 08:27

Ангел Престойски: Всеки в тази държава може да ползва вода колкото си иска без да я плаща!

Над 410 населени места у нас с 420 хил. жители са на воден режим, а други 456 изобщо не знаят какво е това водоснабдяване и канализация. Над 50% от водата се губи по мрежата заради течове от остарелите тръби или кражби. Това са малка част от констатациите, които направиха от "Зелено движение".  Пред БНР председателят на Съюза на ВиК операторите и..

публикувано на 28.08.24 в 15:32

"Школо": Не са водени разговори с нас за наредбата за е-дневниците

Подготвяме се за началото на учебната година. Отворени сме за диалог по всяка тема . Насреща сме да коментираме какво ще е най-добро за българското образование, за да върви напред.  Това заяви пред БНР Любомир Ваньов - изпълнителен директор на системата "Школо", която администрира по електронен начин дневниците в българските училища. В..

публикувано на 28.08.24 в 10:04

Потушен е пожарът в района на варненското село Тополи

Потушен е пожарът, който възникна днес в местността Клисе баир в района на село Тополи край Варна.  Огънят обхвана сухи треви, няма опасност за населеното място. Пожар край варненското село Тополи в местността Клисе баир    

публикувано на 27.08.24 в 20:55
проф. Иван Желев

Проф. Иван Желев: Целта на разкола в УПЦ е да се завземат огромни църковни имоти

Не мисля, че има в какво да бъде обвиняван патриарх Даниил за изказването. Той не е направил официално изявление, той  е говорил от амвона в църквата "Св. Иван Рилски" в Перник като глава на БПЦ. Това каза богословът проф. Иван Желев, бивш директор на дирекция „Вероизповедания“ в интервю пред БНР по повод изказването на главата на БПЦ за..

публикувано на 26.08.24 в 18:05