Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатският зелен сертификат в мъртва хватка

Предстоят горещи дебати в пленарната зала и протести пред парламента

Снимка: БГНЕС

От началото на това Народно събрание депутатите многократно обсъждат дали да въведат изискване за зелен сертификат за влизане в парламента.

След извънредни заседания на две парламентарни комисии - здравната и правната, препирни, обвинения и закани окончателното решение отново беше отложено - този път за следващата седмица, когато пред парламента ще има и протест за пълната отмяна на всички ограничителни мерки

Зеленият сертификат за гражданите беше въведен през октомври само с ден предизвестие за разлика от толеранса, който си дават народните избраници.

Стойчо Кацаров   Снимка: БГНЕС

Една от предишните битки - за въвеждане на зелен сертификат за гражданите, приключи набързо. Каквито и възражения да имаха те, всичко се реши със заповед на служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.

Сред изключенията се оказаха законодателите, точно тези, които въвеждат правилата. Вече втори парламент и втора пленарна сесия на настоящия - народните избраници отказват да наложат на себе си ограничението, което важи за избралия ги народ - да влизат със зелен сертификат в пленарна зала.

Спорът, започнал в края на миналата година, се разгоря през тази. Вече в ролята на опозиция, ГЕРБ не изпуснаха да се възползват от удобно подадената топка и ден след ден громят новите управляващи.

„Не е допустимо да има изискване за лекари, учители, ученици, сервитьори, бармани, готвачи и всякакви други категории работещи български граждани за представяне на зелен сертификат, антигенен тест или PCR тест, за да могат да упражнят своето конституционно гарантирано право на труд, а за народните представители това да не важи“, коментира Десислава Атанасова.

Влезли в парламента на вълната на своя кръстоносен поход срещу „новите привърженици на окултната наука, наречена ковидология“, от "Възраждане" настояват за пълна отмяна на зеления сертификат и плашат ни повече, ни по-малко с революция.

„Ако управляващите не проявят здрав разум, другата седмица ще се сблъскат с широкомащабен народен гняв“, предупреди Костадин Костадинов.

Освен че са притиснати от разнопосочните искания на опозицията, в новото мнозинство не могат да се разберат и помежду си.

БСП и "Демократична България" заговориха в полза на самоограничението.

Снимка: Радио Видин

„Всички ние ставаме съучастници в това българските граждани да не се ваксинират“, заяви Георги Свиленски от БСП.

„Така, както всички останали граждани са длъжни да се съобразяват с извънредната епидемична обстановка, така и депутатите трябва да се съобразят с нея“, смята д-р Александър Симидчиев от ДБ.

„Има такъв народ“ са твърдо против въвеждане на зелен сертификат. Дрийм тиймът на антиковид ангелите на Слави:

„Това ще даде веднага основание на абсолютно всеки работодател в страната, абсолютно всеки администратор да въведе същото задължително условие за работа, което е абсолютно дискриминационно“, подчерта проф. Андрей Чорбанов.

„Този зелен сертификат не върши работа. Вирусът се разпространява, независимо от това дали носите маска или не, дали имате 3 ваксини, 6 ваксини, 5 ваксини или колкото си прецените или имате амулет под формата на зелен сертификат“, категоричен е Тошко Йорданов.

Снимка: Ани Петрова

Ива Митева попита какво ще се случи, ако депутат откаже да се тества:

„НСО категорично не може да го спре на входа, както никой не може да го спре да влезе в сградата на Народното събрание, още повече, че самият правилник казва, че народните представители са длъжни да бъдат в Народното събрание.“

Дълго време от „Продължаваме промяната“ поне в парламента отказваха да заемат твърда позиция. С тяхна благословия внесената от „Демократична България“ точка за приемане на правила отпадаше и отпадаше от дневния ред, докато все пак не им се наложи да направят нещо и да кажат какво мислят.

Резултатът - прието на правна комисия предложение и първоначално отхвърлено на здравна, последвали обвинения в конспиративност от опозицията в лицето на „Възраждане“ и от съуправленците от ИТН.

Поправителният изпит беше взет на ново заседание на здравната комисия, на което се реши да бъде внесено за гласуване предложението на ПП - допуск до парламента със сертификат или тест.

Предстоят дебати в пленарната зала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46