Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Създателите на Гората.бг осигуряват 150 хиляди дръвчета на всички 266 общини

Целта е да бъдат засадени 3 милиона дървета в България до 2025 година

2
Снимка: gorata.bg

Създателите на платформата Гората.бг и TarnovoRuns - Движение и Здраве за Всеки раздадоха 12 хиляди и 500 дръвчета на жители от Велико Търново и региона. Дръвчета са от 11 вида.

"Имаме над 1000 души, които са изявили желание през социалните мрежи, конкретно през Фейсбук. Опитът, който имаме е такъв, че във всеки град, в който отидем до момента сме раздавали в десетки български гардове по същия начин, подарявайки дръвчета, а планираме и още 16 града до края на тази пролет. Винаги е имало много хора, които идват с желание, с ентусиазъм, чакат, вземат, засаждат, интересуват се, вълнуват се", каза за БНР Никола Рахнев, основател на Гората.бг.

През 2021 година са засадени на 550 хиляди дървета. През последните 8 години чрез инициативата са засадени 1 милион и 600 хиляди дървета.

Снимка: Росен Ракаджиев

"Ще продължим към нашата цел да засадим 3 милиона дървета в България до 2025 година", допълни в предаването "Закуска на тревата" Никола Рахнев.

По думите му организаторите на инициативата получават подкрепа от държавата.

"Най-често масовите акции по засаждане на гори, каквито сме правили над 140, ги правим в държавни горски територии заедно с държавата. Може би 80 процента от закупените дървета сме ги закупили от държавни горски разсадници. Благодарни сме, че в определени ситуации сме получавали безплатно дръвчета от държавата, когато те са били излишни за структурите от системата на Министерството на земеделието. Работим много добре с над 150 общини в България. Отново през февруари тази година ще предложим 150 хиляди дръвчета на всички 266 общини, които искат да получат безплатно и да направят населените места по-зелени".

Снимка: Иванка Петрова

Започна кампания "Зелени стотинки", в която всеки ще може да дари стотинки, за да могат да се засадят 3 милиона дръвчета.

"Към момента ние сме осигурили средства и дръвчета до достигане на броя от 2 милиона. Но, за да можем да засадим 3 милиона дръвчета на нас ще ние е нужно допълнително финансиране. Кампанията "Зелени стотинки“ е много лесна. Всеки, който желае в дома си, в офиса или в магазин може да събира стотинки, които ние наричаме „зелени стотинки“, внася ги в една банка, с която работим и са ни освободили от такси. И съответно ние ги превръщаме в дървета като поемаме ангажимент за всеки събрани 50 стотинки ние да засаждаме по минимум едно дърво. Това е възможно, защото работим в много големи обеми, произвеждаме част от фиданките самостоятелно, работим с дребно размерни дръвчета затова цената е толкова ниска", изтъкна Никола Рахнев. 


Поредната инициатива за засаждане на дръвчета от създателите на Гората.бг се състоя във Видин. Бяха подарени 10 хиляди дръвчета на желаещи да се включат в инициативата.

"Показателен е факта, че само Фейсбук общността ни е една група от над 1000-1400 души. Когато ние правим събитие по засаждане много лесно събираме 300- 400- 500 души", каза за предаването "По първи петли" Никола Рахнев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37