Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На покрива в общината в Тел Авив има и сцена за театър и концерти

Пленери за живопис и графика се провеждат на покриви

Израел е страната, която успя да направи от пустините градини. Но освен пясъчните и каменни пустини, каквито не липсват на нейната територия, има още едни пустини, които се опитва да овладее, облагороди и направи достъпни за хората - покривите на големите градове.

Израел                                Снимка: Феня и Искра Декало

Заради жегата, в Израел покривите са плоски с голяма тераса на тях. Навремето там са били летните спални на стопаните на къщите. Тази тераса е била оградена с тухлена стена с много орнаменти и дупки. Така е можело да се гледа от нея какво става на улицата, но никой от улицата не е виждал кой е на терасата. В по-стари времена покривите са били такива, че максимално да събират вода от дъждовете. По тръба, тя се е стичала в резервоар в градината на къщата и от него са точили не само за домакински нужди, но и за миене на ръце по няколко пъти на ден и къпане (задължителни ритуали при евреите)

Сега покривите са на целия блок.

"Само в Тел Авив има около 5 квадратни метра покриви на обществени сгради и пет пъти по толкова на частни. Доскоро покривите бяха почти само източник на проблеми: през зимата течаха, през лятото там се събираха птици и замърсяваха. Приличаха на сметища върху катрановата изолация над жилищните пространства. Най-много на тях да има слънчеви бойлери, антени, сателитни чинни и съоръжения за климатиците. Първи от покривите се заинтересуваха от националната електрическа компания. Наемаха ги и поставяха на тях фотосоларни инсталации. Започнаха да произвеждат електричество и в тази „пустиня“. Предимството бе, че почти нямаха загуби при транспорта на енергията. Тя задоволява нуждите на самата сграда и околните къщи. Покривът над общината в Тел Авив бе първото многофункционално пространство. Многобройните дървета и храсти в саксии го карат да прилича на парк, но на него има и сцена за театър и концерти. През лятото има и безплатни кинопрожекции под звездите.

По този начин трансформирахме и много от покривите на училищата в града, който не спи. Освен огромни саксии с дървета има и площ, отредена за опитно поле на учениците, както и игрища. В детските градини, там са част от площадките със съоръжения за игри, взели сме сериозни мерки за безопасност", каза за БНР Боаз Кейдар, завеждащ отдел екологично планиране на кметството в Тел Авив.

Израел      Снимка: Феня и Искра Декало

80 на сто от замърсяването с газове на планетата е от големите градове. Затова насърчаваме градините по покривите. Няма значение дали те ще са скъпите пенхаузи или пространство за социални контакти на целия блок. Тези зелени покриви бяха непривлекателни по време на локдауните.

"В Израел водата се произвежда, а не се добива готова от природата. За да облекчим заводите за пречистване на морска вода насърчаваме „сините покриви“ - със съоръжения за събиране и отвеждане в резервоари на дъждовната вода. Това от една страна предпазва от преливане на градската канализация ( в последно време дъждовете са много интензивни и кратки), а от друга – има безплатна вода за напояване на зелените площи и за други нужди.

Когато започва поредния строеж на жилищен блок междублоковите пространства се смаляват като шагранова кожа. Обикновено багерите подред загребват съдържащото се на строителната площадка. Ние насърчаваме „кафявите покриви“. На тях се пренася най-горния слой от почвата, на бившата поляна или пустеещо място, където ще се строи. Обикновено първите година-две почвата „боледува“, но постепенно „поляната“ се премества на покрива и е много красиво и уютно да не си в подредена градина, а сякаш сред полето", допълни Кейдар.

Израел                        Снимка: Феня и Искра Декало

В първия момент помислих, че има плувен басейн върху покрива. Обикновено с такива балони покриват открити басейни, за да се използват и през зимата. Оказа се концертна зала. През осемте месеца лято тук, през деня има само сенници, но през зимата този балон осигурява комфорт на слушателите. Това е само една от спирките на културната програма по покривите на Йерусалим. За политиката на тамошната община разказва Лия Басан, архитект:

"Ръководя програмата „моята градина“. Тя е за градински увеселения на покривите на различни места в Йерусалим. През лятото може да се слуша литургична музика на покрива на папския дворец, който гледа към стария град, но и към много точки, споменати в Библията. Обикновено, преди концерта свещеник обяснява къде са се намирали такива места, споменати в Библията. Има и чисто светски мероприятия. Например биеналето на ковалентната скулптура е на покрива в район доста отдалечен от старините, но много оживен и витален - Талпиот. Много от музеите са изнесли своята концертна програма и лекториите на покривите. Има и места съчетали бар с програма с етническа музика, особено в Източен Йерусалим. Частни театри наемат съвсем евтините пространства на покривите и там могат да се видят много интересни постановки на странстващи артисти и танцьори от цялата страна и чужбина. Дори пленери за живопис и графика се устрояват на покриви. Всяка есен има „фестивал на покривите“. В програмата има много разнообразни предложения: изпълненията на източна музика и танци в заведение на покрив в прочутия пазар Махане Юда или над известния хостел( студентски хотел). На покрива на дома на Мормоните има не просто остъклена зала, но и орган. Да слушаш божествена музика вперил поглед в Стария град от там е фантастично.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00