„Плейбек театърът играе историите на хората от публиката. Този вид театър по света съществува от 1975 година, играе се в над 60 страни. В България става все по-популярен. Имаме класическия му вид - жива публика, тя разказва истории, ние ги играем, но имаме и публиката, която е в Zoom“.
Това каза в предаването „Хоризонт за вас“ Цвета Балийска, актриса, режисьор, продуцент, председател на сдружение „Творци“. Тя има театрална компания „Тук и сега“, която преподава и разпространява този вид театър у нас.
И театърът в Zoom запазва есенцията, чувството е същото, допълни тя.
„Технически сложен е процесът. Но е интересно. Събираме любими хора, които са разделени от местоживеенето. Хората могат да са в едно пространство и да чувстват историите си“.
Тя сподели, че плейбек театърът не е лесно занимание и изисква тренинг, комплексни умения от хората, които го практикуват.
„Това трябва да са театрали, танцьори, музиканти, трябва да имаш познания по психология, психодрама, да се интересуваш от човека, да работиш много със себе си. Изисква се непрестанно себеразвитие и развитие на екипа“.
Представлението „Отвъд ограниченията“ ще бъде играно в театър „Възраждане“ на 17 февруари.
Интервюто с Цвета Балийска можете да чуете в звуковия файл.
Детско-юношеската филхармония „Пионер“ е едно от най-ярките явления в българския музикален живот. Още от 1952 г., благодарение на самоотвержения труд и педагогически опит на Влади Симеонов започва проявите си този забележителен оркестър, съставен от 80 деца и младежи между 14 и 24-годишна възраст. Какъв апостолски труд е това - да възпитаваш..
2022 г. е паметна в историята на Филхармония "Пионер" - навършват се 70 години от създаването й и 110 години от рождението на основателя й - проф. Влади Симеонов. Важен е не само фактът, че това е един от най-старите младежки оркестри в света, но и че толкова десетилетия по-късно той продължава да бъде градината, в която разцъфват много музикални..
Сдружение "Азбукари" организира за поредна година „Парад на буквите“ на 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. "За поредна година приканваме всички семейства, детски градини да се включат като се подготвят със специално направени за случая тениски, на които има букви от българската азбука , както и..
Чаршията на занаятчиите във Велико Търново се превърна в улица на буквите. Инициативата е на сдружение „Самоводска чаршия“ и се провежда за първи път. Пред работилниците и дюкяните на майсторите са поставени големи букви, от които посетителите трябва да разгадаят какво е посланието и ще получат подарък. На площада до къщата-музей на Емилиян Станев на..
Редакцията на списание „Аз съм българче“ в партньорство с Българско Национално радио обявява литературен конкурс – „Вълшебното перце!“. По случай 24 май – денят на българската култура и славянската писменост редакцията на списание „Аз съм българче“, в партньорство с предаването „Закуска на тревата“ по програма..
„Любовта на Дон Перлимплин“ по Федерико Гарсия Лорка е спектакъл, чиято премиера ще се състои на 22 и 23 май 2022 г., 19.00 ч., Куклен театър НАТФИЗ, ул. „Стефан Караджа“ 20. "Това е едно заглавие, което много вълнува и второ в режисьорското решение, което ние направихме, ние разказваме тази прекрасна драматургия в три различни варианта ", каза за..
Трио „Дивертименто” и Мария Донева представят концерт – спектакъла „Сезони в музика и стих”. Това е музикално-поетична разходка из годишните времена на три епохи. Програмата включва музика от Антонио Вивалди, Роберт Шуман, Чайковски, Щраус, Рахманинов и дори Пиацола. Концерт-спектакълът ще е в 11 часа на 22 май в зала Vivacom Art Hall на..
Можем да направим интересни изводи, стъпвайки върху картината на електоралните нагласи, която рисуват последните социологически проучвания. Да кажем..
На 21 май 2004 г. основаната в Сан Франциско асоциация на гражданите на света дарява със своята първа награда "Станислав Евграфович Петров". През..
" Само правителството ще усети ефекта от обявените по-рано през седмицата мерки . Това не са мерки, а антимерки. Наливането на пари на калпак постига..