Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веска Събева:

Дано да има конкретни стъпки за хората с епилепсия в Плана за възстановяване

В България трябва да се мисли за протегната ръка за подкрепа

Веска Събева
Снимка: Евелина Стоянова

24 години Веска Събева се бори за правата на хората с епилепсия у нас. Тя е създател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия и на първия център за хора с това заболяване в София.

Амбицията й е да създаде центрове в цялата страна, където вече има местни организации, част от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. На 14 февруари децата показаха рисунките си в изложбата "Това е моята мечта, харесва ли ти мамо?" и поискаха в Световния ден за борба с епилепсията, който се отбелязва на тази дата, равен шанс за тях в обществото.

Срещата на Веска Събева с епилепсията започва преди 40 години, когато се ражда синът й Петко. В годините едни проблеми се решават, появяват се нови, които остават хронично нерешени.

Тя е категорична, че доверието на родителите на деца с епилепсия се печели трудно: 
"Трудно е защото родителите не приемат това, което се случва с детето им. Аз ги разбирам, аз съм минала по този път. Аз съм била достатъчно объркана, достатъчно не знаеща, достатъчно стресирана, достатъчно отчаяна, достатъчно засрамена, достатъчно чувстваща вина, търсеща причини "защо това точно на мен се случва", така че аз ги разбирам. Това, което не разбирам е озлоблението едни към други. Това не го разбирам и никога няма да го разбера. Защото в крайна сметка всички сме в едно и също нещо, в този "казан" наречен епилепсия. Там. Всичките сме там. И едно и също изживяваме - едни и същи страхове, едни и същи негативни емоции, но мисля че когато гледаме по-позитивно, по-леко минават нещата, когато се усмихваме повече и когато децата ни виждат усмивката ни, и те живеят по-щастливо. Когато сме затворени - няма как."

Депресията никога не им изневерява, те живеят с нея, станала е хронична. Въпреки, че е тежка, свикнали са с нея, но не престават да се борят за по-добър живот на децата им.

Чуйте емоционалната среща на Евелина Стоянова с Веска Събева в подкаста "Неразказани истории".

Всички епизоди на "Неразказани истории" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37