Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Светът е единен - той осъжда Путин"

Светослав Терзиев: Русия е в слаба позиция и трябва да търси решение, не да поставя ултиматуми

"Силата на Украйна не е в оръжията, а в световната подкрепа, нейният отпор е по-скоро морален"

Светослав Терзиев
Снимка: БГНЕС

"Русия е в слаба позиция, целият свят я осъжда и тя трябва да търси решение, а не да поставя ултиматуми. Всяка крачка напред я прави още по-слаба". С тези думи започна коментара си пред БНР журналистът от в. "Сега" Светослав Терзиев и добави:

"Условията, които поставя Русия на Украйна, са по-скоро ултиматум, а не условия за преговори. ... Путин не може да победи. Кого ще победи и как ще победи? Той може да присвои територия със сила, но не може да победи. Той тази война я загуби. Той дори нямаше повод за тази война, нямаше морално основание. Ползва понятия от Втората световна война, когато е било нормално да се извърши демилитаризация и денацификация в една държава, където е управлявал един чудовищен режим, довел до разпалването на ВСВ".

"Как да се откаже Украйна от територия, това не подлежи на преговори, дори Конституцията го забранява. Как да промени Конституцията, когато няма как да заседава нормално парламентът. Какво е това искане да се разоръжи Украйна - тя се съпротивлява с леко стрелкови оръжия, отколкото с тежки, с каквито я напада Русия. неравенството във въоръжението е очевидно", подчерта той.

Според него силата на Украйна не е в оръжията, а в световната подкрепа, която получава:

"Нейният отпор е морален, затова тя е симпатична в момента на толкова много страни. ... Украйна достойно се съпротивлява въпреки разликата в съотношението на силите".

Терзиев изтъкна, че Русия е в невиждана досега международна изолация:

"На пръстите на едната ръка се броят страните в света, които я подкрепят. Аз не си спомням някой да е бил в такава изолация, каквито и войни да са протичали. Виждаме, че светът е единен - той осъжда Русия". 

Журналистът прогнозира само технически споразумения от третия кръг на преговори за спиране на войната:

"По-големи надежди може би трябва да заложим на срещата на 10 март в Анталия между външните министри на Украйна и Русия". 

По думите на Терзиев голямата цел на Путин е териториална - възстановяване на Съветския съюз, а конкретната е отцепване от Украйна на сухопътен коридор на Русия до полуостров Крим.

"Това е едно съединение с Русия. По-нататък му остава Херсон, Одеса и да съедини с Приднестровието, което е една отцепническа територия в Молдова. по този начин той би завладял и цялото Черноморие на Украйна. Това е видима от военните действия на Русия стратегия, о мисля, че ще е много трудно да се постигне, защото не става дума само за рускоезично население. Дори да завладее територии, той няма да ги притежава истински, а и кой ще му признае на Путин такова завладяване на чужда територия".

Той определи стратегията на Путин като стратегия на свършените факти и изказа очакване Русия да продължи да я следва, "защото иска да извие ръцете на Украйна".

Мнението на Терзиев е България да не се замесва в този конфликт пряко:

"Може да приема бежанци, да подпомага, но не е участник. Полша също няма да се замеси в конфликта. ... Когато една натовска държава е забъркана във военен конфликт и тя получи някакви удали, това означава удари срещу цялата организация и автоматично да се задейства Член 5 на Вашингтонския  договор. Може да се получи една каскада от събития, които да не предполагат радикална промяна на обстановката на военния терен, но да забъркат много държави и да стане неуправляем процесът. Затова западните държави не проявяват голяма охота и за обявяване на забранена зона за полети над Украйна, защото това ще означава да пречат на Руските самолети. Това ще означава забъркване на НАТО в тая война. Това трябва на всяка цена да се избегне".

Интервюто на Людмила Железова със Светослав Терзиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10