Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователният медиатор Росен Веков убеждава децата да не отсъстват от училище

Отговорност за отпадане на децата от училище имат и родителите

Росен Веков, образователен медиатор
Снимка: Ива Антонова

В село Михайлово, община Хайредин още преди пандемията образователен медиатор помагаше децата да са в училище, защото повечето от тях са в риск от отпадане. 95 на сто от тях са от ромски произход и за голяма част от родителите е без значение обучението им. В селската община Хайредин има само две училища. Едното е гимназията в общинския център, а другото - в село Михайлово е основно.

Да си медиатор в селско, малко училище, в едно малко село е голямо предизвикателство, защото първо познаваш всички деца лично и след това познаваш и родителите. И имайки работа за вършене като медиатор ти срещаш приятел, познат, с който може би евентуално и кафе да пиете, но в същото време трябва в даден случай дори да му се скараш, че има проблем детето не ходи на училище, защо не ходи“, каза за БНР Росен Веков. Той работи като образователен медиатор.

В училище "Горан Червеняшки" в село Михайлово всички деца да са в класните стаи е мисия. Написали са го и в интернет страницата на школото - "Бъдеще има този, който е образован!".

„Тук имаме вече второ поколение - едно поколение, което не е ходило на училище и то вече е родител и няма как да го предат на децата“, допълни за предаването „Рано в неделя“ Росен Веков.

Допълнителни затруднения в достъпа до образование в тази по-особена среда, съвсем обяснимо възникнаха от пандемията и дигиталното обучение.

Освен, че е възстановено присъственото обучение, добрия финал на тази история от село Михайлово поставя и нейният главен герой и неговата мечта.

„Аз се чувствам добре, работейки тази работа. Чувствам се щастлив, харесвам да работя тази работа и това като професия е може би едно следващо стъпало за работа като учител“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54