След началото на военната инвазия в Украйна културните институции в Австрия изразиха своята съпричастност, организирайки поредица от благотворителни инициативи в помощ на пострадалите от войната. Като символичен акт на подкрепа за украинския народ, в цветовете на украинското знаме бяха осветени знакови сгради във Виена, сред които катедралата „Свети Стефан“; арката на площад “Heldenplatz“ пред двореца Хофбург; сградите на Концертхаус; Музеят на изящните изкуства; музеят "Албертина" и мн. др.
Австрийското Министерство на културата съобщи официално за отпускането на средства в размер на 300 000 евро като конкретна помощ за украински дейци на изкуството, която ще бъде разпределяна под формата на стипендии и финансиране на проекти в сферата на културата.
На 2 март своята позиция заяви и Виенската филхармония с решението да предостави парично дарение на стойност 100 000 евро за хуманитарната организация “Nachbar in Not“ като незабавно подпомагане и израз на солидарността на оркестъра с пострадалите от военните действия в Украйна.
Сред първите благотворителни събития се открои концертът на 8 март във величествената катедрала “Свети Стефан“ в центъра на Виена, на който присъстваха 1400 души, а събраните средства за Украйна в размер на 70 000 евро бяха предоставени на хуманитарната организация “Caritas“. Концертът се проведе с участието на оркестъра на двореца Шьонбрун под диригетството на Саша Гьотцел, а сред солистите фигурираха имената на цигуларката Лидия Байч, тенора Андреас Шагер, мецосопрана от украински произход Зоряна Кушплер и др.
Емоционална концертна вечер за набиране на средства за Украйна се състоя на 13 март в град Санкт Пьолтен - столицата на област Долна Австрия. В събитието взе участие симфоничният оркестър Тonkünstler, а специален гост на пулта беше украинският диригент Микола Дядюра – артистичен директор на Националния оперен театър в Киев. В началото на военната инвазия в Украйна маестрото е на гастрол в Полша - именно там той получава изненадваща покана от оркестъра да дирижира техен благотворителен концерт, който се явява и дебют за Микола Дядюра на австрийската музикална сцена. Програмата на събитието включваше творби от Феликс Менделсон-Бартолди, Лудвиг ван Бетовен, Жул Масне и украинския композитор Мирослав Скорил, а обявените събрани дарения за Украйна от тази вечер възлязоха на 50 000 евро.
Бенефис-концерт под надслов “Гласове за мир“ се проведе на 20 март в една от залите на виенския комплекс Wiener Stadthalle. Всички изпълнители в инициативата участваха безвъзмездно, сред тях бяха Хорът на виенските момчета, известният цигулар Юлиян Рахлин, хорът “Арнолд Шьонберг“ и др.
В предаването “kulturMontag“ в ефира на австрийската държавна телевизия ORF2 на 14 март беше излъчен филмиран проект на Балета на Виенската Щатсопер съвместно с Виенската филхармония, отправящ послание за солидарност и озаглавен “Артисти за мир“. В него звездите на балетната трупа - примабалерината Мария Яковлева, родена в Русия, и премиерсолистът Денис Черевичко, който е от украински произход, изпълниха па-дьо-дьо от второ действие на балета “Лебедово езеро“ от Чайковски в музикален съпровод на пиано, цигулка и виолончело, като сред инструменталистите беше и роденият в Украйна цигулар от състава на Виенската филхармония Кирил Кобаченко.
Мащабен бенефис концерт в подкрепа на Украйна бе организиран на 19 март и на най-големия стадион във Виена. Поп и рок музиканти пяха пред изпълнените трибуни с публика, наброяваща внушителните 40 700 души. По информация на организаторите, събраните парични средства от продажба на билети и допълнителни дарения възлизат на 2 милиона евро.
Българско участие имаше в две от събитията в подкрепа на жертвите от военната инвазия в Украйна. Пианистката Донка Ангъчева, която живее във Виена и има утвърдена международна кариера като солиращ инструменталист, беше специално поканена за съвместно музикално изпълнение с цигуларката Лидия Байч и известната оперна певица от украински произход Зоряна Кушплер. Престижната изява се състоя в рамките на пряко излъчваната от австрийската национална телевия ORF благотворителна галавечер за Украйна, организирана от най-голямата хуманитарна организация в Австрия – “Nachbar in Not“. Приходите от доброволни дарения на фирми и австрийски граждани в тази кампания надхвърлиха само за една вечер внушителните 5 милиона евро. На 13 март Донка Ангъчева и Зоряна Кушплер участваха отново в бенефис концерт за Украйна на сцената на Бургтеатър , а събитието бе почетено от президента на Република Австрия Александър Ван дер Белен.
В интервю за предаването “Алегро Виваче“ по Хоризонт българската пианистка Донка Ангъчева разказа за емоцията да дариш своето изкуство в подкрепа на благородна кауза.
Чуйте интервюто с Донка Ангъчева в звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..