За пореден път тези програми бяха поставени за обсъждане на организирана преди дни кръгла маса за бъдещето на обществените медии от Факултета по журналистика в Софийския университет.
Доцент Орлин Спасов от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет е този, който постави отново на дневен ред въпроса за обединяването на обществените медии – на Българското национално радио, Българската национална телевизия, а може би и на Българската телеграфна агенция в един голям консорциум. Аргументът му е, че такъв консорциум би могъл по-активно и по-координирано да противостои на съвременните тенденции, които будят опасения в медийната среда:
"БНТ и БНР имат, както добре знаем, една и съща обществена мисия, затова ми се струва, че не е съвсем невъзможна тази идея и в рамките на подобен консорциум би имало доста повече възможности за противодействие на тази пазарна конкуренция, която идва по линия на платформите и по линия на търговските медии, които всъщност са изключително агресивни. Може би в един такъв консорциум би имало по-добро споделяне на ресурси и по-гъвкави политики, като основният акцент остава същият – качествено съдържание и свободен достъп до това съдържание".
"Не мисля, че сливането на БНТ и БНР е добра идея. Не виждам смисъл в това". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Гергана Данева, заместник-председател на Комисията по култура и медии.
Пред БНР тя обясни какви са основните цели на "Продължаваме промяната“ по отношение на медийната среда в България:
"От "Продължаваме промяната“ имаме непоклатима воля България да достигне нивото на европейските държави по отношение на свобода на словото"Това е голямата цел в мандата на нашето управление. В този ред на мисли подготвяме конференция с участието на "Репортери без граници“ в средата на май месец. Целта е от първо лице да получим техните коментари и да се постараем в най-голяма степен да се съобразим с тях, тъй като всички знаем на кое място се намираме - на последно място по свобода на словото в Европейския съюз".
"Според мен сливането на БНР и БНТ не е добро решение, защото ако съберем всичко на едно място, все нещо ще е за сметка на другото". Това коментира пред БНР Стоян Михалев от "Демократична България".
Той сподели и какво мисли за политическия квотен принцип в регулаторните органи в България:
"Имам дълбок скептицизъм, че политическият квотен принцип в регулаторните органи в България е нещо добро за обществото и добре работещо. Ето ви примерът със сегашния СЕМ. Спомняте си много добре критиките, че през политическите квоти влязоха хора, които имаха аграрно образование или нещо, което няма нищо общо със Съвета за електронни медии. В крайна сметка това са едни послушни изпълнители на конкретна политическа воля. Трябва да се чуят различни гласове по темата, защото аз мога да имам едно виждане, но то да не е споделено от другите".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мария Костова и цялото интервю с Гергана Данева и Стоян Михалев.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..