За пореден път тези програми бяха поставени за обсъждане на организирана преди дни кръгла маса за бъдещето на обществените медии от Факултета по журналистика в Софийския университет.
Доцент Орлин Спасов от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет е този, който постави отново на дневен ред въпроса за обединяването на обществените медии – на Българското национално радио, Българската национална телевизия, а може би и на Българската телеграфна агенция в един голям консорциум. Аргументът му е, че такъв консорциум би могъл по-активно и по-координирано да противостои на съвременните тенденции, които будят опасения в медийната среда:
"БНТ и БНР имат, както добре знаем, една и съща обществена мисия, затова ми се струва, че не е съвсем невъзможна тази идея и в рамките на подобен консорциум би имало доста повече възможности за противодействие на тази пазарна конкуренция, която идва по линия на платформите и по линия на търговските медии, които всъщност са изключително агресивни. Може би в един такъв консорциум би имало по-добро споделяне на ресурси и по-гъвкави политики, като основният акцент остава същият – качествено съдържание и свободен достъп до това съдържание".
"Не мисля, че сливането на БНТ и БНР е добра идея. Не виждам смисъл в това". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Гергана Данева, заместник-председател на Комисията по култура и медии.
Пред БНР тя обясни какви са основните цели на "Продължаваме промяната“ по отношение на медийната среда в България:
"От "Продължаваме промяната“ имаме непоклатима воля България да достигне нивото на европейските държави по отношение на свобода на словото"Това е голямата цел в мандата на нашето управление. В този ред на мисли подготвяме конференция с участието на "Репортери без граници“ в средата на май месец. Целта е от първо лице да получим техните коментари и да се постараем в най-голяма степен да се съобразим с тях, тъй като всички знаем на кое място се намираме - на последно място по свобода на словото в Европейския съюз".
"Според мен сливането на БНР и БНТ не е добро решение, защото ако съберем всичко на едно място, все нещо ще е за сметка на другото". Това коментира пред БНР Стоян Михалев от "Демократична България".
Той сподели и какво мисли за политическия квотен принцип в регулаторните органи в България:
"Имам дълбок скептицизъм, че политическият квотен принцип в регулаторните органи в България е нещо добро за обществото и добре работещо. Ето ви примерът със сегашния СЕМ. Спомняте си много добре критиките, че през политическите квоти влязоха хора, които имаха аграрно образование или нещо, което няма нищо общо със Съвета за електронни медии. В крайна сметка това са едни послушни изпълнители на конкретна политическа воля. Трябва да се чуят различни гласове по темата, защото аз мога да имам едно виждане, но то да не е споделено от другите".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мария Костова и цялото интервю с Гергана Данева и Стоян Михалев.
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..
Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...
" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..
Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..
В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..
Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..
" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ". Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..