Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

| Интервю
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух "50 цели за 2025".
Снимка: Анастасия Карнаух
Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И колко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025".

За да направим логичен план за бъдещето, трябва да си направим трезва оценка на настоящето, казва Анастасия, която от няколко години организира около себе си близки и приятели в т.нар. от нея "целеполагане" или писането на списък от цели за предстоящата година

С времето обаче, начинанието й привлича вниманието на все повече хора - познати и непознати на нея, които тя решава да обедини в онлайн група в социалните мрежи.

"Казва се "50 цели за 2025 година" и се кандидатства, за да се влезе, но ние одобряваме всички желаещи, които се стремят към промяна - това е група за смели хора", разказа тя в интервю за БНР: 

"В групата е изключително уютно и няма абсолютно никакво съревнование, които би било притеснително в такъв тип група, в която хората искат да се развиват. Не мога да повярвам колко е прекрасно - имаме писатели, имаме илюстратори и много известни хора, които по много различен начин се разкриват вътре. Просто излизат от социалната роля - на собственик на частно училище, на милионер, на музикант". 

"Всички участници си споделят, препоръчват си разни неща. Всички са много искрени и много истински, което мен ме радва двойно, защото аз в последната година се бях откъснала от социалните мрежи точно заради лицемерието и самият факт, че след като се върнах обратно успях да създавам такъв уют в една група ме радва страшно много", добави тя.

Заразени от общата енергия хората споделят за себе си и за плановете си, а Анастасия им дава идеи и съвети на базата на прочетеното, изпитаното от самата нея в годините:

"Не съм лайф коуч, който се занимава в това да обучава хората къде живеят - просто живея и просто понякога споделям знания. Имам бизнес проект, който движа, а това си е моя страст  като хоби, която съм развила до обемите на група".

"То е до голяма степен като личностно развитие - един път в годината поне да си зададеш трите важни въпроса: "Кой съм?", "Какво правя?" и "Къде отивам?", т.е. малко да си дадеш сметка къде се намираш, а не да се носиш по течението", добави Карнаух:

"Целите са мое хоби, което се появи преди 5 години. 2019-а година за първи път попаднах вече и аз не си спомням къде, прочетох за тази цялата инициатива, че хората си задават въпроси, а после пишат. В началото директно пишех, но после разбрах, че е хубаво да се направи равносметка".

 
За целта и в помощ на всички желаещи Анастасия Карнаух разработва и специална "тетрадка" с насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя ни към така бленуваните цели и задачи.

"То е малко преживяване тип лексикон – особено първата част, която е запълнена със спомени. Знаете как в края на годината около 30 и 31 декември в социалните мрежи е пълно с публикации какво ни се е случило: "тази година беше хубава", "тази година беше ганда", но това няма значение. Дали е била приятна или не, по-трудна или не, то много е готино да се върнеш назад. Тази лексиконна част е фаворит - хората много се кефят да си спомнят и е много е хубаво така да си ги напишеш".

Ще се запитате вероятно "Писане ли?". "Ама кой пише в днешно време на хартия?“ и въобще защо е необходимо да имаме цял списък от цели, даже 50, след като си знаем какво искаме или не да постигнем.

"Някъде попаднах, че е хубаво да се пишат целите за годината. Примерно, по две книги на месец, но после попаднах на друга информация - че има и видове цели, и повдивове цели, а даже последното, което открих и което ще разкажа днес е, че е хубаво да бъдат повече цели. Защото, ако си поставиш 10 и те са много прости, ти реално се демотивираш и си казваш "А, това за един месец ще го направя", каза Анастасия Карнаух, която ще разкаже на 29 декември онлайн повече по темата, включително и за своята тетрадка, която се разпространява напълно безплатно също в онлайн пространството.

"Тетрадката я има качена в онлайн групата - абсолютно достъпна за сваляне за всеки, който пожелае“, добави тя за т. нар. от нея "тетрадка", която е разделена на няколко части, първата от които е посветена на отминаващата година, а всъщност това ще е и темата на първия уебинар:

"Тази година за първи път ще направя три уебинара, на които ще разкажа абсолютно всичко, което аз научил за поставянето на цели до момента", каза Анастасия: 

"Реших да направя така, за да не пиша цял учебник, защото тетрадката си е буквално работната тетрадка, в която имаш много празно пространство и задачки, които попълваш, но все пак те имат някаква логика. Те са 25 упражнения, които аз съм подбрала и не случайно са подредени по този начин и малко ми се иска да обясня кое упражнение какво представлява, откъде съм го научила и какъв е моят личен опит да го попълвам“.

Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

В рамките на днешния уебинар, както и на предстоящите през януари, тя обясни, че ще даде "насоки как да попълнят хората всяка от трите части на тетрадката", които тя "неформално разделя на Ревизия, Мечти и Планиране".

"Ще правим ревизия на настоящето и анализ на това какви ресурси имаме, какъв е енергийният ни статус и как се чувстваме, а и да си дадем сметка защо се чувстваме така. И да поизчистим някакви обиди, тежести, а дори и вещи, както провокирам хората да направят", каза още Карнаух.

„Ще говорим и за спомените от 2024 година, и за това с какво си тръгваме от нея, но и ще й благодарим - супер важно упражнение, защото когато благодарим, ние се изпълваме с една хубава енергия и си даваме сметка, че дори и трудните моменти са ни научили на много ценни знания“, каза Анастасия, както и отправи покана за първата онлайн среща за писането на "50 цели за 2025 година", която ще се проведе днес следобед от 15 часа във Фейсбук на линк, които може да намерита, ако се включите в групата.

На уебинара ще научите и как да казвате "Не" и да не ви е гузно, както и повече за силата на благодарността, за тежестта на обидата, а също и за видовете цели, както и за т.нар. цели-еднорози, динозаври или слонове, а и що е "Колелото на баланса".

И как да "разписвате" целите си, които, както казват специалистите, когато напишем пред себе си, се превръщат подсъзнателно за нас в задачи. 

А когато разпишем и план за реализацията й, то нашата мечта придобива повече облик и вид, а ние започваме с малки стъпки ден след ден да крачим смело към нея.

И ако ви е интересна темата за целеполагането и реализирането - то не пропускайте срещата ни в ефира с Анастасия Карнаух в нощта на 31 декември по програма "Хоризонт"!

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова и Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04