Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Васил Сираков, ВМА: Подобряването на здравната система минава през младите лекари

Имаме отлични лекари и лесен достъп до специализирана помощ, подчертава младият хирург

Д-р Васил Сираков
Снимка: Ани Петрова

За да можем да разчитаме, че здравната система ще се подобрява, трябва направим така, че повече млади лекари да остават в България.

Казва го именно един от младите лекари, които са избрали да работят у нас. Д-р Васил Сираков е хирург във Военно-медицинска академия, където е в екипа на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, ръководена от проф. Никола Владов.

Пандемията постави на изпитание цялата ни здравна система, много клиники бяха трансформирани, Същевременно пациентите продължават да боледуват не само от ковид, отбелязва хирургът. Според д-р Сираков него не може да се каже, че през последните две години са пренебрегнати хората с други диагнози.
 
Може да паднаха много мерки, но коронавирусът остава. Затова трябва да продължим да бъдем внимателни, да спазваме правилата за дезинфекция и дистанция, да носим маски. Вирусът не си е отишъл, предупреждава д-р Сираков.
 
Българинът е скептичен, не вярва на всичко, освен това имаше много разнопосочни мнения в медийното пространство - според доктор Сираков това е обяснението защо хората у нас оказаха толкова неподатливи на убеждаване да се ваксинират срещу Ковид. Напомня, че ваксините помагат и развитието на пандемията го е доказало.

Д-р Васил Сираков не се наема да съветва за мащабни промени в здравната система, но за едно е сигурен че трябва да се вземат мерки:
"Нека има повече млади хора, които да остават у нас. Трябва да се намерят начини да бъдат мотивирани. Така и здравната ни система ще се подобри."

Младият хирург има зад гърба си продължителна специализация в Словакия, чиято здравна система оценява като доста добра. Казва също, че винаги е полезно да се сравняваме с другите - в проблемите и в постиженията, но дали да остане в чужбина или да се развива в родината - по този въпрос не е мислил дълго:

 "Не съм имал колебания. Смятах, че моето място е тук."

Няма нищо друго, което да ме е привличало - така д-р Васил Сираков отговаря на въпроса какво би работил, ако не беше успял да стане хирург. Припомня си, че с работния процес в хирургичните клиники е запознат от ранните си студентски години в Медицинския университет в Пловдив, когато е започнал да дава доброволни дежурства.
Бъдещето си свързва със същата клиника във Военна болница, в която работи сега. Там се правят и трансплантации. Д-р Сираков подчертава, че става дума за много сложна екипна работа, "едно от чудесата на медицината".

Имаме лекари на много високо ниво, признават го и в чужбина, подчертава д-р Сираков. Надява се освен това пациентите да оценяват, че имат достъп до първокласни специалисти. 

Цялото интервю на Савина Спасова с д-р Сираков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45

В деня на леденото хоро - леден душ и за клиентите на втори мобилен оператор

Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..

публикувано на 07.01.25 в 10:36