Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Васил Сираков, ВМА: Подобряването на здравната система минава през младите лекари

Имаме отлични лекари и лесен достъп до специализирана помощ, подчертава младият хирург

Д-р Васил Сираков
Снимка: Ани Петрова

За да можем да разчитаме, че здравната система ще се подобрява, трябва направим така, че повече млади лекари да остават в България.

Казва го именно един от младите лекари, които са избрали да работят у нас. Д-р Васил Сираков е хирург във Военно-медицинска академия, където е в екипа на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, ръководена от проф. Никола Владов.

Пандемията постави на изпитание цялата ни здравна система, много клиники бяха трансформирани, Същевременно пациентите продължават да боледуват не само от ковид, отбелязва хирургът. Според д-р Сираков него не може да се каже, че през последните две години са пренебрегнати хората с други диагнози.
 
Може да паднаха много мерки, но коронавирусът остава. Затова трябва да продължим да бъдем внимателни, да спазваме правилата за дезинфекция и дистанция, да носим маски. Вирусът не си е отишъл, предупреждава д-р Сираков.
 
Българинът е скептичен, не вярва на всичко, освен това имаше много разнопосочни мнения в медийното пространство - според доктор Сираков това е обяснението защо хората у нас оказаха толкова неподатливи на убеждаване да се ваксинират срещу Ковид. Напомня, че ваксините помагат и развитието на пандемията го е доказало.

Д-р Васил Сираков не се наема да съветва за мащабни промени в здравната система, но за едно е сигурен че трябва да се вземат мерки:
"Нека има повече млади хора, които да остават у нас. Трябва да се намерят начини да бъдат мотивирани. Така и здравната ни система ще се подобри."

Младият хирург има зад гърба си продължителна специализация в Словакия, чиято здравна система оценява като доста добра. Казва също, че винаги е полезно да се сравняваме с другите - в проблемите и в постиженията, но дали да остане в чужбина или да се развива в родината - по този въпрос не е мислил дълго:

 "Не съм имал колебания. Смятах, че моето място е тук."

Няма нищо друго, което да ме е привличало - така д-р Васил Сираков отговаря на въпроса какво би работил, ако не беше успял да стане хирург. Припомня си, че с работния процес в хирургичните клиники е запознат от ранните си студентски години в Медицинския университет в Пловдив, когато е започнал да дава доброволни дежурства.
Бъдещето си свързва със същата клиника във Военна болница, в която работи сега. Там се правят и трансплантации. Д-р Сираков подчертава, че става дума за много сложна екипна работа, "едно от чудесата на медицината".

Имаме лекари на много високо ниво, признават го и в чужбина, подчертава д-р Сираков. Надява се освен това пациентите да оценяват, че имат достъп до първокласни специалисти. 

Цялото интервю на Савина Спасова с д-р Сираков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18