Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Доц. Александър Михайлов: Златен стандарт на рублата няма да промени пазарните механизми

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Златният стандарт е изоставен по време на Първата световна война. Опит за възстановяване беше направен с Бретънуудските споразумения от 1944 година, които просъществуваха до 1971 година. Тогава Ричард Никсън отказа да обменя злато срещу долари. Опасността пред новия златен стандарт на руската рубла е да не се случи нещо подобно“.

Това каза пред БНР доц. Александър Михайлов, експерт по международни валутно-финансови отношения и преподавател в университета в английския град Рединг. Коментарът му е във връзка с предприети от Русия стъпки към трайно обвързване на рублата към златото и въвеждане на нов златен стандарт.

Според него ходовете на Русия – рубли за газ, рубли за петрол и за руски стоки, златен стандарт, са част от градация за защита на рублата.

„Когато се свърже рублата с плащането на газ и петрол, се създава изкуствено търсене на рублата. Златният стандарт е много сериозен. Златото има ореол на нещо стабилно и вековечно. Ако Русия продължи да бъде сериозна за този златен стандарт, това би имало добро влияние върху рублата“.

В предаването „Събота 150“ доц. Михайлов посочи няколко сценария:

„Ако войната спре скоро и златният стандарт е сериозен, това е най-добрият вариант и за Русия, и за света. Ако войната продължи, златното покритие ще се обезсмисли при инфлация в страната. Ако войната свърши бързо, а златният стандарт се окаже реклама“.

По думите му златният стандарт на рублата няма да доведе до промени на пазарните механизми, които определят цената на златото на международния пазар, на цената на газ, петрол, пшеница, суровини, горива.

„Защо се връщаме там, където сме били и знаем, че това е субоптимален вариант за света? Ако светът е „глобално село“ и сме свързани в международната търговия, можем да консумираме, плащайки за внос от най-евтиния източник – било то от Русия, от страна в Африка. Глобалната икономика, когато е скачена, можем да живеем два пъти по-евтино. Когато се делим, когато си налагаме санкции, да не се учудваме от по-високите сметки“.

Интервюто с доц. Александър Михайлов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 7 млрд..евро е стокообменът между България и Турция за 2022

Рекордно ниво от 7 милиарда и 300 милиона евро е достигнал стокообменът между България и Турция миналата година. Това каза при откриването на българо-турски бизнес и инвестиционен форум в Бургас служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев. Той подчерта, че страната ни си поставя за цел да увеличи този стокообмен с още 30%...

публикувано на 23.03.23 в 22:35

Консултативен съвет обсъди механизъм за оперативно управление на рафинерията в Бургас

Консултативният съвет към министъра на икономиката и индустрията обсъди механизъм за оперативно управление на рафинерията в Бургас във форсмажорни ситуации. Мярката се налага от разпоредбите в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и нефтопродукти, приет от 48-ото Народно събрание. Законът въвежда..

публикувано на 23.03.23 в 21:15

Движението на влакове по линията София - Бургас е преустановено заради инцидент

Движението по линията София – Бургас е преустановено заради инцидент, възникнал малко преди 19 часа, в района на гара Завой. Пътниците се извозват с автобуси, по информация на полицията в Ямбол. Инцидентът е станал при навлизането на влака София - Бургас в района на гарата. Ударен млад мъж на велосипед, превозващ дърва. Вследствие на удара..

публикувано на 23.03.23 в 21:05
Сателитна снимка на водохранилището край Нова Каховка, Херсонска област на Украйна

Украйна съобщава, че руските сили са се изтеглили от Нова Каховка

Руските окупационни сили са напуснали град Нова Каховка в украинската Херсонска област, съобщи генералният щаб на въоръжените сили на Украйна във вечерната си сводка за състоянието на фронта. Нова Каховка се намира на източния бряг на река Днепър, където руските сили се изтеглиха през ноември в резултат на украинската контраофанзива, при..

публикувано на 23.03.23 в 20:35
Джералдин Чаплин, архив.

Актрисата Джералдин Чаплин - специален гост на "София филм фест", пристигна у нас

Актрисата Джералдин Чаплин пристигна този следобед у нас. Тя е един от специалните гости на "София филм фест" и ще представи в София най-новия си филм "Лука". Лентата е вдъхновена от романа "Татарската пустиня“ на Дино Будзати, а при пристигането си на Летище София Чаплин каза за участието си в продукцията:  "Моята роля първоначално е написана за мъж,..

публикувано на 23.03.23 в 20:23

Връчиха на патриарх Неофит званието "Почетен гражданин на Кюстендил"

Група общинари, водена от кмета Петър Паунов, връчи на Софийския митрополит и Български патриарх Неофит званието „Почетен гражданин на Кюстендил“. Негово Светейшество  стана носител на най-високото общинско отличие на заседание на местния парламент на 23 февруари т.г. Почетният плакет и грамота му бяха връчени на церемония в Софийската света..

публикувано на 23.03.23 в 20:11
В Брюксел лидерите обсъждат подкрепата на ЕС за Украйна, икономиката, енергетиката и миграцията.

Евролидерите приеха заключения за Украйна, решени да доставят 1 млн. 155 мм снаряда за година

Европейските лидери приеха заключения за Украйна, в които подчертават, че са твърдо решени да доставят обещаните 1 млн. 155 мм снаряда за Украйна в рамките на една година, без това да е в ущърб на специфичния характер на политиката за сигурност и отбрана на някои страни членки.  Лидерите на ЕС се събират в Брюксел, обсъждат военната помощ за Украйна..

публикувано на 23.03.23 в 19:42