Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не Исландия трябва да бъде нашият пример, а Унгария, казва вицепрезидентът на Европейската СПА асоциация

Сийка Кацарова: Балнеологията се подценява от години, не се инвестира в превенция

В Плана за възстановяване няма средства за рехабилитация на инфраструктурата

Сийка Кацарова
Снимка: БГНЕС

Мястото на балнеологията в Националния план за възстановяване и устойчивост на България ще бъде обсъдено от представители на държавните институции, кметовете на СПА дестинации и инвеститорите в Медикъл-СПА сектора на България в Хисаря. Кръглата маса е на тема: „Национален план за възстановяване и устойчивост и мястото на балнеологията. Възможности и заплахи“. Кръглата маса е организирана от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм в партньорство с Българската асоциация по подземни води. Важно е в Националния план за възстановяване да се включат политики, свързани с развитието на балнеодестинациите в България, посочват организаторите на форума. 

Тази тема от години се подценява, напомня Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.

"Балнеологията е включена в Плана само като име, но реално средства за рехабилитация на инфраструктурата – знаете, на много места минералната вода изтича в канала, общините нямат средства, трябва да се санират изворите, чешмите – средства за това към момента не виждаме."

Бюджетът е 343 милиона за периода 2022-2026 година, но само за проучвания, свързани с геотермалната вода като средство за отопление, подчертава Кацарова.

Водещите национални курорти трябва да могат да се възползват от финансиране за рехабилитация на съществуващата инфраструктура за използване на водите, твърди Сийка Кацарова, като се позовава на примера на Унгария.

"Не смятам, че Исландия е нашият пример, а Унгария. Нашите води са с температура подобна на унгарските. В Унгария са заложили 230 милиона евро в програма, свързана с енергийна модернизация на техните общини с национално и местно значение, вече имат и обявени търгове, за да кандидатстват по тези програми."

Важно е в Националния план за възстановяване и устойчивост да се включат политики, свързани с развитието на балнеодестинациите в България, изтъква Сийка Кацарова.

Балнеодестинациите са много търсени във времената на Covid, затова трябва да се търси "вратичка" в Плана за възстановяване да се инвестира не само в нови проучвания, коментира Кацарова за предаването "Преди всички".

"Не се инвестира в превенцията на хората. Балнеодестинациите са ключови за превенцията. Превенцията свършва с ваксините и вероятно прегледите. Не се ползва ресурсът, който България има."

Министерството на здравеопазването е длъжник на българите, средствата за профилактика са много малко, обобщава Сийка Кацарова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва. Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери . Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето. "Получих..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47