Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Имаме откровено цитиране на опорки, на лозунги, на праведни, правоверни фрази"

Соня Момчилова: Следването на една линия е болестотворно за медиите

Всеки повод да се говори за разширяване на СЕМ е опит за допълнителното му политизиране, смята председателят на медийния регулатор

Соня Момчилова
Снимка: Борислава Борисова

"За мен е необяснимо как е възможно, и то хора от гилдията, да настояват за това да бъде отнемано правото на изразяване, а и на хляб, на журналист." Това заяви пред БНР председателят на Съвета за електронни медии Соня Момчилова.

"Пророчески ни се стовари да се следва една линия, да се информира по един начин. Доживяхме пълната нетърпимост към онези журналисти, които се осмеляват да имат собствена гледна точка и да я отстояват. Това за мен е все още необяснимо, от друга страна е покъртително и много болестотворно за медийната среда, за медийния климат, за здравето на медиите."

"Имаме едно откровено цитиране на опорки, на лозунги, на праведни, правоверни фрази, а това в пропагандата се нарича хиподермична игла. Твърде е подкожно, когато заиграваш с емоциите на хората, когато ги караш да се чувстват от правилната общност, от хуманната общност, на тях им е по-лесно. Защото и бездруго се живее трудно днес", коментира Соня Момчилова в предаването "Политически НЕкоректно".

СЕМ се ползваше с образа на бухалка, а сега търпим упреци, че не сме твърда ръка, че не санкционираме и репресираме достатъчно, изтъкна Момчилова.

"Че не сме ситното сито, през което да отцедим чистото злато в ефира."

Относно предстоящия в края на юни избор на генерален директор на БНТ Соня Момчилова посочи:

"Това трябва да е независим политически човек, задължително с опит в медиите, който да е дишал телевизионен или радио "керосин", който да познава проблемите на един много тежък организъм, и застаряващ, какъвто е БНТ. Не си представям авантюрист, по-скоро визионер, с много опит. Телевизията има нужда от помъдряване. От опитни хора, които могат да отстояват и толерират личната позиция."

Всеки повод да се говори за разширяване на СЕМ е опит за допълнителното му политизиране, смята Момчилова, според която сегашният брой на членовете на регулатора е достатъчен.

По темата за промените в Закона за радиото и телевизията председателят на СЕМ изтъкна, че не знае "коя е версията, върху която трябва да се съсредоточим".

"Този закон ограничава, но не е невъзможно в неговите рамки да се вземат добри и здравословни решения за медиите."

Заседанията на СЕМ ще се излъчват и ще могат да бъдат наблюдавани в реално време, съобщи Момчилова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54