"Само правителството ще усети ефекта от обявените по-рано през седмицата мерки. Това не са мерки, а антимерки. Наливането на пари на калпак постига един ефект - увеличаване на инфлацията. Навсякъде се водят пазарлъци и временно ще се тушира напрежението".
Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН.
По думите му с намаляване на ДДС и акцизи на горивата най-богатите 10% българи ще получат 20 пъти повече пари в сравнение с най-бедните 10%.
"Единствената що-годе разумна проектомярка - въвеждането на социалните тарифи, за да може парите да бъдат насочени към онези, които имат наистина нужда, беше най-критикувана".
И допълни, че най-важният икономически проблем не е адресиран от управляващите - продоволствената криза.
"Ако тази криза настъпи, тогава да се структурират мерки е абсурдно... Трябва да бъде въведена система за контрол на житото и санкции при големи отклонения от средните количества, поддържани през годините. Ако имате прекалено бързо намаляване на наличностите в складовете, значи ускорено изнасяте и това е заплаха от зърнена криза. Ако има рязко увеличение на наличността в складовете, това означава презапасяване, което също ще доведе до криза".
В предаването "Политически НЕкоректно" макроикономистът допълни, че за първи път в историята има най-голямо разминаване между инфлационните темпове и основната лихва на Европейската централна банка, а "това пар екселанс генерира инфлация".
Доц. Сарийски подчерта, че България е особено зависима от вноса на руски горива и този дефицит ще се усети особено силно:
"Има експерти, които постоянно обясняват колко много залежи има в България. Изявленията на българското правителството, че ще се дерусифицираме с максимално бързи темпове, ме навеждат на мисълта, че правителството има основание да предполага, че ще има остър дефицит, което ще доведе до отваряне на проектите, замразени от дълги години. Когато нещо се прави на пожар, винаги е катастрофално. Видяхме го с приватизацията през 90-те, сега ще го видим с добива на горива".
Той посочи, че еврозоната започва да се клати, а колкото по-бързо в нея влязат нови страни, толкова по-добре.
"Влизайки в еврозоната, от там не можеш да излезеш. Все повече страни - Румъния, Полша, Унгария се дърпат, защото не са сигурни как ще изглежда еврозоната през другата седмица... ЕС много лесно променя правилата си и това притеснява страните, които са извън еврозоната, за да поискат да влязат в нея".
Мнението на макроикономиста е, че кризата у нас вече е факт, но се прави всичко възможно да не бъде отчетена:
"Ефектите от конфликта в Украйна ще усещаме тепърва. Има натрупано инфлационно напрежение. Погледнете цените на производител в селското стопанство и цените на производител в преработващата промишленост. При едните има 25% ръст, при другите 36%. През следващите няколко месеца цялото това натрупано напрежение ще се пренесе върху крайните цени и българите ще започнат да си купуват по-малко".
Интервюто с доц. Григор Сарийски можете да чуете в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..