Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Панайотова:

В "Шахнаме: Сказание за Зал" зрителят припознава себе си повече в Изтока, отколкото в Запада

"Следвахме ритуалите на древното разказване на истории в Иран"

Снимка: Иван Дончев

Театър "Азарян" в НДК представя "Шахнаме: Сказание за Зал" под режисурата на Елена Панайотова. Спектакълът се завръща на сцената, след като получи и  награда "Икар" за авторската музика на Николай Иванов. Постановката има и номинации за другата престижна театрална награда - "Аскеер".

"Интересът е многопластов. Разбира се, има нещо екзотично и интересно, което привлича зрителя. Това е текст, който се базира на древен персийски епос – класика под закрилата на ЮНЕСКО, за ценностите, които са нематериални и трябва да бъдат запазени. Това са безкрайно интересни истории, които пренасят послания от древността и под формата на приказка за възрастни, българският зрител е лесно да припознае себе си повече в Изтока, отколкото в Запада", каза в предаването "Хоризонт до обед" Елена Панайотова. 

В спектакъла има неща, нетипични за българския театър – музика на живо в изпълнение на Марина Великова и Николай Иванов, основатели на група "ОМ", отбеляза Панайотова.

"Това са крачки към раждането на театъра, когато всичко се е случвало на живо. Освен магията, спектакълът като че ли образова също така, носи мелодии, непознати, от едно друго време."

"Подхождам почти като изследовател. Подготовката на спектакъла отне около две години - много внимателно да помислим и как да подходим, така че това да не прилича на етнографски експонат, театрален. Дадохме съвременна трактовка, но следвахме ритуалите на древното разказване на истории в Иран. Интуитивно се опитахме да разкажем историята, верни на тази култура. Моят импулс е да открия следите на моите прадеди – когато някъде прабългарите са минавали по онези земи", сподели Панайотова пред БНР.

Спектакълът вече гостува с успех в Техеран.

"Шахнаме разказва за предислямската история на човечеството. Без персийската цивилизация нямаше да може да съществува човечеството."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35
Диана Данова – Дамянова

Диана Данова – Дамянова в дебрите на "Софийски музикални седмици" от 70-те години до днес

Музикология или музикознание – от гръцки се превежда като музика и думи. Обект на изследване в музикознанието са произходът на музиката и нейното историческо развитие, теорията на музикалните елементи и проблемите на музикалното изкуство. Този музикален анализ цели да открои естетиката, хармонията и критиката за музикалните произведения . В..

публикувано на 09.07.24 в 10:43
 Айтен Огуджу

Айтен Огуджу - един от най-добрите сценографи на Турция

Айтен Огуджу е сценограф за драматичен и куклен театър , преподавател е по сценичен дизайн в университета в Измир . Родена е в Разград, но 1989 година се преселват в Турция, където завършва Художествена гимназия, а след това и Измирския университет - специалност "Сценография".  Работила е за постановки освен в Турция и в Лондон, Косово, Катар,..

публикувано на 08.07.24 в 11:22

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03