Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не е предвиждано да има орган, който самостоятелно да взема решения и да включва или изключва лица от списъците"

Иван Демерджиев: Някои политици искат в аванс да си осигурят комфорта след първия списък "Магнитски"

Този механизъм не е репресивен, а защитен, коментира бившият правосъден министър за първоначалната концепция за български закон тип "Магнитски"

Иван Демерджиев
Снимка: БГНЕС

Определени политици искат в аванс да си осигурят комфорта, който са имали след първия списък "Магнитски", понеже предстои да излезе втора част от списъка, но българската държава е длъжна да предприеме някакви мерки този път. Това мнение изрази в интервю за БНР Иван Демерджиев - бивш заместник-министър и министър на правосъдието. 

Демерджиев е участвал в първия етап от разработването на българско законодателство тип "Магнитски" и коментира темата след появилия се в публичното пространство вариант на проект за български "Магнитски". 
 
"Този механизъм не е репресивен, този механизъм е защитен, поне както беше подготвен в концепцията", заяви бившият правосъден министър.

"Донякъде наподобява, но не мога да се ангажирам с идентичност на този текст с текста, върху който работихме. Създадохме една концепция, която представихме пред комисията "Магнитски" в 46-ото Народно събрание. Там бяха голяма част от хората, които в момента вземат становище по въпроса."

В момента ме удивлява този порив темата да се коментира емоционално, а не професионално, изтъкна Демерджиев, според когото във въпросната комисия тогава не са били получени никакви позиции и коментари след представянето на концепцията.

"Голяма част от хората имаха възможност да направят това на професионално ниво доста отдавна."

Наложените санкции по "Магнитски" застрашаваха изключително много националната сигурност, защото можеха да блокират работата на банкови институции и ключови публични предприятия, изтъкна бившият заместник-министър и министър на правосъдието.

"Идеята беше не да се засегне някой неоправдано, а да се защити държавата от действията на лица, които са попаднали в подобни списъци или лица, които са попаднали в подобни списъци, но застрашават по същия начин сигурността на държавата."

В предаването "Преди всички" Иван Демерджиев допълни още, че е било предвидено решенията да се вземат от Министерския съвет, но да има "помощен орган". Той увери, че "в нито един от вариантите не е предвиждано да има орган, който самостоятелно да взема решения и да включва или изключва лица от списъците на тези лица, които застрашават с действията си националната сигурност".

Това е било разписано да става "въз основа на данни, които се обсъждат на междуведомствен съвет", който да прави мотивирано предложение към Министерския съвет, стана ясно още от думите на Демерджиев.

Тук никой не предвижда запориране на имоти, уточни Иван Демерджиев. По думите му става въпрос за приключване на договорни отношения на определени държавни органи, публични предприятия и стратегически обекти с лица от списъка.

"Нито е предвиждана някаква конфискация, нито са предвиждани някакви интензивни мерки, които до такава степен да засегнат правата и интересите им, че това засягане да бъде непоправимо, както в момента се тръби в медиите."

В концепцията е било предвидено предварително изпълнение, каквото имат редица административни актове, каза Демерджиев.

Тревожен е фактът, че лица, включени в списъка "Магнитски", "продължават да оперират в страната спокойно, сякаш нищо не се е случило", подчерта той.

Демерджиев изрази надежда "управляващите да не се уплашат и този дебат да продължи, но на професионално ниво", защото в момента позициите не са юридически, а политически и "откровено са насочени към лицата, които евентуално ще попаднат във втория списък "Магнитски".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13