Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В русенската болница "Канев" се провеждат безплати прегледи за стресова инконтиненция

УМБАЛ „Канев“ в Русе
Снимка: БГНЕС


Здравният проблем на стресова инконтиненция или неволното изпускане на урина, е една от темите, които обикновено не се засягат в обществените разговори поради неудобство и деликатност. Той обаче засяга все повече жени, а и мъже на възраст над 30 години. Затова съвместен проект между две болнични отделения и две университетски специалности в Русе протяга ръка за помощ.

Колко от познатите ви признават, че ако кихнат, закашлят се или се засмеят рязко, изпускат урина? Не, няма да ви кажат. А вероятно и вие няма да споделите, ако имате тези наблюдения за себе си. Срамно ви се струва. Но не е. За да не е толкова забранена тема, лекари гинеколози и уролози се събират заедно със студенти и преподаватели по кинезитерапия и акушерство за първия в страната проект в помощ на хората с този проблем, с научно название уринарна инконтиненция.

"Това е проект, който за  първи  път в България се инициира съвместно между Русенския  университет факултет "Обществено здраве, здравни грижи", при университетската болница за активно лечение "Канев"  целта на проекта  Целта на проекта е да се проследи влиянието на физическите упражнения върху жени, страдащи  от стрес уринарна инконтиненция", каза за БНР доц.Петя Парашкевова от университета. Тя представи най-общо проекта, в който напълно безплатно ще се включат пациенти за три месеца, а след това ще бъде издадена книжка със съвети за домашна тренировка на хората с такъв проблем. Защо обаче се стига до това неволно изпускане на урината при жените обяснява акушер-гинекологът д-р Ивалина Граматикова.

Инконтиненцията е по-характерна за дамската част на населението.

"Този проблем се оказва в обсега на две медицински специалности. Именно заради това в изследването е включен и уролог. Това е доц.Пенчо Генов, който дава допълнителни пояснения.

"Това, което искам да подчертая  е, че много сериозен пропуск на нашата здравна система е липсата на такива организирани групи за упражнения на за стрес уринарната континенция.

Записванията за участие в тези групи за кинезитерапия в битка срещу уринарната инконтиненция ще се правят до 10 юни в русенската болница "Канев", а занятията ще продължат три месеца. Напълно безплатно.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26