Страните членки трябва да намалят потреблението на газ с 15 на сто между 1 август т.г. и 31 март догодина. Това е заложено в новия регламент на Европейската комисия за ограничаването на консумацията на синьо гориво през зимния период в Общността.
Мярката е във връзка с опасенията за драстично намаляване на вноса на газ от Русия и последните изявления на президента Владимир Путин в тази насока.
Новият регламент ще позволи на Комисията да декларира, след консултация със страните членки, "тревога на Съюза" за сигурността на доставките, като по този начин налага задължително намаляване на търсенето на газ на всички държави от общността.
Тази мярка може да бъде задействана, когато е налице съществен риск от сериозен недостиг на синьо гориво или изключително високо негово търсене. Държавите трябва да обновят националните си планове за извънредни ситуации до края на септември, така че в тях да е ясно как възнамеряват да отговорят на целта за намалението, като ще са длъжни да докладват на Комисията всеки два месеца.
Желаещите солидарни газови доставки ще са длъжни да покажат предприетите мерки за намаляване на вътрешното потребление. В помощ на държавите Комисията е приела европейски план за редуциране на търсенето на газ, който определя мерките, принципите и критериите за координирани действия в тази насока.
Където е възможно, трябва да се преминава към енергия от възобновяеми източници, но като временна мярка се допуска и употребата на въглища, нефт и ядрена енергия.
Урсула фон дер Лайен обясни, че намаляването на газа с 15% е равнозначно с намаляването му на 45 млрд. куб/м.
Складовете в ЕС са със запълнен капацитет от 64 на сто, освен това доставките на синьо гориво от страни извън Русия са нараснали с 35 млрд. куб/м, а производството на енергия от възобновяеми източници вече замества 4 млрд. куб/м газ. Фон дер Лайен припомни, че 12 страни от ЕС вече имат намалени или напълно спрени доставки на природен газ от Русия и предупреди, че трябва да се приготвим за възможността за пълно спиране на доставките на руско синьо гориво и че това е най-вероятният сценарий.
"Това, което видяхме, е че Русия преднамерено се опитва да упражнява натиск върху нас, като намалява доставките. Затова има много вероятен сценарий за пълното им прекратяване и това ще порази целия ЕС. Газовата криза в общия пазар - нашата икономическа сила, ще засегне всяка страна в нашата общност", каза тя и добави:
"Научихме си урока от пандемията, най-лош враг в случая е фрагментацията, затова трябва да действаме заедно".
Франс Тимерманс акцентира върху необходимостта от повишаването на дела на възобновяема енергия в енергийния микс. Той припомни проучване на Международния валутен фонд, според което цената на прехода към нея е по- евтин, отколкото ако продължи употребата на изкопаеми горива. "Ако успеем да приведем в действие всички тези мерки, опитите на Путин да ни манипулира ще претърпят неуспех", каза той и допълни, че Путин атакува отделни страни, за да отслаби ЕС като цяло.
Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че целта е ЕС да намали доставките на газ от Русия с 2/3 чрез диверсификация, енергийна ефективност и възобновяема енергия.
"Трябва да признаем обаче, че въпреки ускоряването на процесите, няма да постигнем нулева зависимост до края на годината", призна тя.
Симсон уточни, че ако това стане, ще сме изправени пред недостиг от 30 млрд. куб/м газ, ако зимата е със средни за сезона температури, 45 млрд. - ако е студена, и дори още повече, ако тя е особено студена.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..