Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Страните членки да намалят потреблението на газ с 15 на сто до 31 март 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните членки трябва да намалят потреблението на газ  с 15 на сто между 1 август т.г. и 31 март догодина. Това е заложено в новия регламент на Европейската комисия за ограничаването на консумацията на синьо гориво през зимния период в Общността. 

Мярката е във връзка с опасенията за драстично намаляване на вноса на газ от Русия и последните изявления на президента Владимир Путин в тази насока.

Новият регламент ще позволи на Комисията да декларира, след консултация със страните членки, "тревога на Съюза" за сигурността на доставките, като по този начин налага задължително намаляване на търсенето на газ на всички държави от общността.

Тази мярка може да бъде задействана, когато е налице съществен риск от сериозен недостиг на синьо гориво или изключително високо негово търсене. Държавите трябва да обновят националните си планове за извънредни ситуации до края на септември, така че в тях да е ясно как възнамеряват да отговорят на целта за намалението, като ще са длъжни да докладват на Комисията всеки два месеца.

Желаещите солидарни газови доставки ще са длъжни да покажат предприетите мерки за намаляване на вътрешното потребление. В помощ на държавите  Комисията е приела европейски план за редуциране на търсенето на газ, който определя мерките, принципите и критериите за координирани действия в тази насока.

Където е възможно, трябва да се преминава към енергия от възобновяеми източници, но като временна мярка се допуска и употребата на въглища, нефт и ядрена енергия.

Урсула фон дер Лайен обясни, че намаляването на газа с 15% е равнозначно с намаляването му на 45 млрд. куб/м.

Урсула фон дер Лайен, ЕПА/БГНЕС

Складовете в ЕС са със запълнен капацитет от 64 на сто, освен това доставките на синьо гориво от страни извън Русия са нараснали с 35 млрд. куб/м, а производството на енергия от възобновяеми източници вече замества 4 млрд. куб/м газ. Фон дер Лайен припомни, че 12 страни от ЕС вече имат намалени или напълно спрени доставки на природен газ от Русия и предупреди, че трябва да се приготвим за възможността за пълно спиране на доставките на руско синьо гориво и че това е най-вероятният сценарий. 

"Това, което видяхме, е че Русия преднамерено се опитва да упражнява натиск върху нас, като намалява доставките. Затова има много вероятен сценарий за пълното им прекратяване и това ще порази целия ЕС. Газовата криза в общия пазар - нашата икономическа сила, ще засегне всяка страна в нашата общност", каза тя и добави:

"Научихме си урока от пандемията, най-лош враг в случая е фрагментацията, затова трябва да действаме заедно". 

Франс Тимерманс акцентира върху необходимостта от повишаването на дела на възобновяема енергия в енергийния микс. Той припомни проучване на Международния валутен фонд, според което цената на прехода към нея е по- евтин, отколкото ако продължи употребата на изкопаеми горива. "Ако успеем да приведем в действие всички тези мерки, опитите на Путин да ни манипулира ще претърпят неуспех", каза той и допълни, че Путин атакува отделни страни, за да отслаби ЕС като цяло. 

Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че целта е ЕС да намали доставките на газ от Русия с 2/3 чрез диверсификация, енергийна ефективност и възобновяема енергия. 

"Трябва да признаем обаче, че въпреки ускоряването на процесите, няма да постигнем нулева зависимост до края на годината", призна тя. 

Симсон уточни, че ако това стане, ще сме изправени пред недостиг от 30 млрд. куб/м газ, ако зимата е със средни за сезона температури, 45 млрд. - ако е студена, и дори още повече, ако тя е особено студена. 

Репортаж на Ангелина Пискова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45