Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Във Вашингтон и Лондон започнаха да представят Русия като страшилището, което беше за тях СССР"

"След края на историята" с Александър Сивилов: Използването на Навални

"Навални бе само лост, с който да бъде разклащан и подбутван Кремъл. В много по-голям мащаб Украйна бе използвана по сходен начин"

Доц. Александър Сивилов
Снимка: Личен архив

На 20 август 2020 г., по време на полет от Томск до Москва, руският опозиционер Алексей Навални припадна. Самолетът бе приземен екстрено в Омск, където той бе откаран в безсъзнание в местната болница. Според неговите сътрудници, на летището преди полета той е пил само чай. Състоянието му бе стабилно, но все пак през първия ден руските лекари отказаха транспортирането му в друга болница. Още тогава се появи версията за отравяне. След личната молба на съпругата му към Владимир Путин бе разрешено самолет да дойде и да премести Навални в берлинската болница "Шарите". Там състоянието му започна да се подобрява и в крайна сметка бе изписан. В този период започна и разследване в Германия, което свърза състоянието му с митичния новичок – изключително отровно вещество, което до момента не е успяло да отрови напълно никого от хората, на които е приложено.

Политическите последствия от тази история обаче бяха много мащабни. Първо, на 15 октомври, Великобритания, а след това и Европейският съюз, наложиха санкции срещу шестима руски политици и държавни служители. Международният скандал доведе до дълбок разрив на отношенията между Европа и Русия. Ситуацията се влоши повече след решението на Алексей Навални да се прибере в родината си. Още при захода за кацане, самолетът беше пренасочен от летище Внуково към Шереметиево, където той бе арестуван по време на паспортния контрол. Обвинението бе за нарушаване на условната присъда по делото „Ив Роше“. На заседанието на Московския градски съд, на 2 феврурари 2021 г., в залата се появиха дипломати от 14 държави. Независимо от това, руските власти замениха условната присъда с ефективна и Навални бе изпратен в затвора за 2 години и 8 месеца. Срещу тези решения реагираха от Съвета на Европа, "Амнести интернешънъл", Европейския съюз и Съда за правата на човека. Оттук нататък въпросът за съдбата на Навални вече бе изцяло международен и европейските страни, заедно със САЩ, започнаха да го използват като лост за натиск и санкции срещу Русия.

В тази изключително изострена обстановка, на 21 април 2021 г., Владимир Путин отправи своето послание към Федералното събрание на Русия. В него за първи път президентът обяви, че страната му ще даде асиметричен, много по-силен отговор на накърняването на руските интереси. Още по това време преговорите със САЩ влязоха в задънена улица. През лятото на 2021 г. Франция и Германия продължиха да използват темата за Навални като бич срещу Москва. Ангела Меркел и Еманюел Макрон при разговорите си с руския държавен глава на няколко пъти поставиха въпроса за съдбата на Алексей Навални. По това време явно плановете за войната в Украйна са били в доста напреднала фаза.

Ако се чудите как конфликтът се отрази на руския опозиционер – ситуацията е много ясна. На 15 февруари 2022 г. му бе повдигнато ново обвинение за „мошеничество в особено големи размери“. Според обвинението той е злоупотребявал със средствата, които са набирани от неговите неправителствени организации. Естествено, делото не бе проведено в нормална среда. Навални не бе в състояние да общува адекватно с адвокатите си, защото електронни устройства не могат да бъдат внасяни на територията на затворите в Русия. Не бе учудваща и присъдата, която Лефортовския съд обяви на 22 март – с приспадане на излежаните до момента срокове, Алексей Навални получи 9 години при строг режим.

Припомням всичките тези събития не като някаква елегия към руския опозиционер. В западния свят не разбират, че той е само едно от популярните лица на опозицията, което реално има много малко влияние в своята страна. Дълго време неговата политическа кариера изглежда се развиваше под чадъра на Кремъл. Акциите му винаги бяха организирани, така че да провокират властите към арести и той, за разлика от много други опозиционери, се измъкваше от затвора само след кратки задържания. Проблемът дойде от огромното подценяване на Русия и нейните политици, което направиха управляващите в Европа и САЩ.

Навални също очевидно подцени ситуацията като смяташе, че с покровителството на неговите съюзници от либералния запад за пореден път ще му се размине. До този момент винаги бе ставало така, просто защото години наред Русия се опитваше да поддържа баланс на отношенията си с Брюксел и Вашингтон. Анализът на международните специалисти в Кремъл бе насочен към сътрудничество с традиционните партньори от 90-те пред лицето на надигащия се Китай. Западът не разбра ситуацията. Във Вашингтон и Лондон започнаха да представят Русия като страшилището, което беше за тях СССР, с единствената цел да отклонят вниманието от вътрешнополитическите си проблеми. Алексей Навални бе само лост, подобен на всички останали НПО-та, с който да бъде разклащан и подбутван Кремъл. В много по-голям мащаб Украйна бе използвана по сходен начин.

Накрая тези съюзници се оказаха „прелъстени и изоставени“. Киев тепърва ще разбере до какво ги е довела войната, защото САЩ отпуска въоръжението си по договор, подобен на ленд-лийз от Втората световна война. Гаубиците и всички снаряди, с които украинци стрелят срещу украинци, ще бъдат платени от обикновените хора, а не от Зеленски и неговите приятели.

Този път Алексей Навални ще излежи присъдата си и дано тя да не бъде удължена още, защото вече Кремъл не се съобразява с „международната общност“. Руският опозиционер вероятно искрено се бори за демокрация в страната си, но Западът направи така, че руснаците да гласуват още десетилетия само за Путин и неговата партия.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36