Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятчийско кафе, или как фалит по време на пандемията отваря врата за чудеса

Снимка: Яна Боянова

Силен аромат на прясно изпечени кафени зърна, вкус… на събуждане. Горчиви нюанси или пък кисели, смесени със сладките нотки на захар, мляко или сметана… Всеки си има любима рецепта за кафе

Пандемията се оказва най-добрата възможност за Галина Петрова и нейните съмишленици - сбъдва мечтата ѝ да предлага прясно изпечени занаятчийски кафета и да експериментира с вкуса и аромата на кафето. Започват с три кафета, но вече имат над 20 от почти цял свят.

„100% арабика, цитрусови и флорални нотки, послевкус на тъмен шоколад. Винаги казваме на клиентите, когато правим дегустация или им правим чаша кафе, да си го изпият с хубави желания и намерения, защото се сбъдва“, казва Галина Петрова, за която най-добрата рецепта е споделената.

Животът ѝ е свързан с кафето професионално.  

Когато е прясно изпечено, кафето е свежо и в пика си да покаже всичко, което притежава.“ 

Разбира от качество на кафени зърна, говори с лекота за сортове и блендове, за вкуса, киселинността и плътността на кафето, както и за начините на приготвянето му. Предлага прясно изпечени занаятчийски кафета.

„Като пекари и занаятчии подбираме от цял свят едни от най-качествените суровини, т.нар. зелено кафе, което е сурово кафе и на малки порции го печем всеки ден.“

Идеята за нова марка - да предлага прясно изпечено занаятчийско кафе - се родила през март 2020 година по време на пандемията. Всичко започнало по неволя, заради трудностите, наложени от ограничителните мерки. Така неудобствата се превърнали във възможности.

„Нашият преден бизнес беше свързан отново с кафето, но работехме с хотели, ресторанти и заведения. От години имахме мечта да произведем собствен продукт. Имахме знанията, любовта към кафето. И когато пандемията затвори всичко, ние фалирахме изключително бързо и това беше най-хубавото, което ни се случи. Малко по малко започнаха да се раждат всички тези чудеса и да работим на пазар, на който искаме – да стигаме до крайния потребител, да общуваме с него“, разкрива Галина Петрова. 

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25