Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Композицията е уникална с това, че е правена на принципа на мостовете - с противоземетръсно съоръжение

Паметникът на Асеневци в ремонт. 33-метровият меч създава опасност от инциденти

Навремето не са имали технологията осигурителна резба и сега нитове от конструкцията се късат и падат

Снимка: Здравка Маслянкова

Във Велико Търново започна ремонтът на емблематичния за историческата и духовната ни столица паметник на царете от династията на Асеневци. Проблемът в паметника на конниците, като го наричат великотърновци, е 33-метровият меч, който създава сериозна опасност от инциденти. За десетина дена ремонтът трябва да завърши. Извършва се от скулптора Денислав Сираков. Община Велико Търново е осигурила финансиране от 50 хиляди лева.

Паметникът на Асеневци е уникален по своя замисъл, художествено и техническо изпълнение. Построен е по повод 800 г. от въстанието на братята боляри Петър и Асен. Авторският колектив е ръководен от доц. Крум Дамянов и включва Иван Славов, Владимир Игнатов, арх. Георги Гечев и инженер Коста Цеков. Строителството на паметника във Велико Търново и цялостното оформление на околното пространство е извършено за година, а за самото изработване са били необходими само два месеца, което е уникален случай в световната практика.  

Бързането е довело до сериозен проблем, който 37 години след монтажа на паметника налага спешен ремонт на 33-метровия меч, поясни скулпторът Денислав Сираков, който направи ремонт на монумента:  

„Много са бързали и са направили една грешка като са пренавили нитовете на този паметник. Те в момента се късат и падат. С тези нитове е направен мечът. Той е от 50 тона месингова ламарина, която е по един сантиметър, и отделно има 60 хиляди нита, които завиват всяка част“. 

Хиляда от нитовете са изпопадали, има елементи, които се държат само на два нита, което е изключително опасно за хората, които непрекъснато посещават монумента, а и за импозантните фигури – конете и царете Асен, Петър, Калоян и Иван Асен Втори, които тежат между 9,5 и 11 тона, всяка.  

„От едно до двадесет, ако е опасността, това е сто и двадесет. Реално, ако падне един елемент, не дай си, Боже, на човек, но може да счупи някоя от фигурите. 200 килограма е единият елемент, ако падне от 33 метра височина на пиката?“, коментира Денислав Сираков.  

Четири години е правено активно наблюдение на паметника, направено е и заснемане с дрон. Материалът за нитовете, с които ще бъдат попълнени липсите, е изработен от военните.  

Около 50 години ще издържи. Тогава са нямали технологията, наречена осигурителна резба. Това е специално лепило, което го слагаме на всеки нит. Допълнително, където видим проблем с елемент, ще пробием нов отвор с резба, нещо като осигурител ще направим, за да не падат тези елементи“. 

Паметникът на Асеневци във Велико Търново е уникален и с това, защото е правен на принципа на мостовете с противоземетръсно съоръжение. Ремонтът на пиката е консултиран лично с инж. Емил Костов, който е проектант на самия меч, участвал е и в проектирането на мостовете на Витиня и на паметника на връх Бузлуджа. Ремонтът на паметника на Асеневци започва дни след кончината на 92-годишиня инж. Костов и сме му длъжници да го изпълним по най-добрия начин, казва скулпторът Денислав Сираков и разказва малко известни факти за противоземетръсната система на паметника с конниците във Велико Търново: 

скулпторът Денислав Сираков

Всеки кон и самата пика, мечът, е хванат с въже в подземие. Въжето е натегнато със 100-тонна преса и след това е монтирано със специални оловни подложки, които при 100 тона се смачкват и така се затяга самият камък под фигурите. Тази конструкция е перфектна, няма абсолютно никакви проблеми. Това е все едно един въжен мост. Две от фигурите за застанали на два крака, при които са използвали японска стомана, с която се правят самурайските мечове. Дори на чертежите се вижда, с много сложна форма в Япония са я ковали. Това позволява за невероятна здравина на самата фигура“. 

За да започне подмяната на компрометираните с годините елементи от конструкцията на пиката, за началото на ремонта пристигна 80-тонен кран с 39-метрова вишка – една от най-големите в България. Паметникът на Асеневци е опасан с обезопасителни ленти и достъпът до него е забранен, заради мерките за безопасност. Ремонтът трябва да приключи до Деня на независимостта, за да може на следващата вечер паметникът да стане сцена за 3D светлинното шоу „Величието на Асеневци“, което тази година ще бъде комбинирано със спектакъл от 100 дрона в небето и заря.

Снимки: Здравка Маслянкова, Яна Боянова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13