"Това решение на Путин най-после свали маските, че не става въпрос за никаква военна операция, а за една война. По законите на войната, когато тя зацикли, са необходими нови сили, които да се хвърлят в нея. Мобилизацията е за попълване на дефицита на сили на Русия в Украйна".
Това заяви пред БНР ген. Атанас Запрянов, бивш заместник-министър на отбраната.
"Решението за частична военна мобилизация е плод на две неща. Първото - тази война се губи от Русия, инициативата към този момент премина в ръцете на Украйна, а за да се компенсира това, са необходими нови сили. Второто - мобилизацията е чисто военно мероприятие, което се провежда по време на война, за да реши два въпроса - да се попълват загубите на загиналите на фронта и да се формират нови военни части, които да се изпращат на фронта", обясни той.
Ген. Запрянов прогнозира ожесточаване на бойните действия, което ще доведе до много по-големи загуби.
"Не трябва да си правим илюзии, че приказките за преговори, за мирно решаване на кризата и за спиране на огъна са валидни. Имаме чисто военно мероприятие на нарастване на военните способности на Русия във войната. Приоритетът отново е в ръцете на военния инструмент. Това не е добър знак за световния мир и за мира в Европа - точно обратното", коментира той.
"Най-парадоксалното в мотивировката на това решение е, че някой ще води война за разпад на Русия. В момента няма нито един войник на НАТО на територията на Украйна. Въоръжените сили на НАТО на Източния фланг имат единствено сдържащ характер, числеността им е такава, те не са в състояние да водя настъпление", изтъкна ген. Атанас Запрянов и уточни:
"Войната на Русия в Украйна е завоевателна, целяща присвояване на територии от съседна държава. Стратегическа цел на войната е или цяла Украйна, или част от нея, затова е необходим военен инструмент, който да превъзхожда украинските военни сили, за да може да задържи тези територии, да проведе псевдореферендумите и след това да гарантира резултата от тях. Говорим за военно мероприятие, което цели анексия на територия на Украйна, въобще не цели преговори и парва на някакви малцинства".
Друг парадокс е, че Русия иска да разпростре своето законодателство и Доктрина за използване на ядрено оръжие върху територии, които е отнела от друга държава, подчерта военният експерт и добави:
"Изваждането на ядрената карта трябва да се разглежда много сериозно. Недоумявам как една ядрена държава заплашва с ядрено оръжие една неядрена държава. Съгласно руската доктрина за използването на ядреното оръжие - то трябва да има сдържащ характер към противниковата страна, но противниковата страна няма ядрено оръжие. Така че тази Доктрина има застрашаващ характер към жертвата".
По думите му бдителността на световната общност трябва да е много висока и да се убеди Русия ядреното оръжие да се използва като сдържащ фактор:
"То няма място в тази война".
Интервюто на Георги Марков с ген. Атанас Запрянов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..