Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристин Димитрова: Трябва повече независимост в мисленето, за да можем да сядаме на една маса

"Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота"

Кристин Димитрова
Снимка: Лъчезар Цветков, БНР

"Едно е да жертваш част от независимостта си, за да бъдеш участник в един по-голям международен договор. Ти го правиш доброволно и с оглед на ползите. Съвсем друго е някой да ти се пише за много близък приятел и да въздейства върху медиите, да оказва нерегламентирано влияние в страната ти и да внушава мисли на обществото. ... Едно е да знаеш, че искаш държавата ти да бъде обединена и независима, да направиш всичко възможно. Такива бяхме ние, когато влизахме в Европейския съюз и НАТО. Имахме посока и знаехме какво трябва да преодолеем. Преодоляхме го! Сега вече сме в онази част от приказката, където се казва, че принцът и принцесата се оженили и заживели щастливо. Сигурно са са изпокарали след това, кой знае". 

Коментара направи пред БНР поетесата и писател Кристин Димитрова, която представи новия си роман "Ще се завърна за теб", и добави:

"Ние не сме някакъв остров в океана, за да сме спокойни, че всичко около нас чака нашето мнение. Ние сме и на Балканите, което също е един турбулентен район. ... Във всяка война на по-малките се намесват и по-големи сили. В един свят на относителност и преливане не можем, а и не бихме искали да бъдем навън от нещата".

По думите на Димитрова трябва повече независимост в мисленето и мнението, за да можем да сядаме на една маса:

"Поставянето на условия, че с този няма да се обединим, прилича на деклариране, преповтаряне на ангажимент, който си поел пред твой финансиращ фактор. Не можем да правим избори до безкрай. Да не се борим и целта ни да бъде да унищожим един или друг. А целта ни да бъде да видим каква обща база можем да имаме, за да продължаваме нататък. Защото това в момента не е една България, а много Българии. Аз не видях от разделителните линии някой да спечели. Не казвам да се обединят всички, а да си изяснят политиките и да видят кои са леви и кои са десни. Лявото - вляво, дясното - вдясно, за да може да знаем какво правим".

Месията е най-лесното решение, смята писателката:

"Това е толкова хубаво решение. Изведнъж си представяш как някой долита и ти оправя положението. Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота". 

Според нея актът на Независимостта е имал за цел "да си сложим документите в ред и костюма за официални срещи, за да можем да бъдем една истинска държава, законна и като всички други, а по-нататък да си влизаме в разни съюзи, каквито си искаме".

Тя сподели, че в София празничността на днешния ден не се усеща.

Интервюто на Даниела Големинова с Кристин Димитрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17