Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Партньорството по оста Москва - Пекин се дължи основно на общата им позиция срещу НАТО"

Пушан Дът, Сингапур: Китай ще се опита да премине към икономика на самодостатъчност

"Само един кръг от санкции причини много повече щети от четири години търговска война, водена от администрацията на Тръмп"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономическият просперитет бе изместен от основните послания в речта на китайския лидер Си Цзинпин по време на партийния конгрес. За разлика от 2017 г., когато Си започна с обещания за още по-добро икономическо развитие и намерение да оспори първенството на американската икономика, то сега дори националната статистика на Китай забави безпрецедентно данните за представянето на страната в икономически план.

Сложната геополитическа ситуация накара Си да поиска самодостатъчност на китайската икономика в производството на чипове и производните от тях технически устройства, а мнозина анализатори видях в тези думи прекия ефект от новите санкции на Съединените щати срещу Пекин именно по отношение на полупроводниците.

Проблемът с недостига им се изостри изключително в началото на пандемията, но вече всички световни анализатори поставят китайската политика за нулев ковид сред водещите фактори, които могат да доведат световната икономика до рецесия. Кога и как ще бъде направена крачката към по-гъвкави ограничителни мерки или тоталното им отпадане в Китай?

Темата коментира в предаването "Събота 150" Пушан Дът, икономист в престижния университет INSEAD в Сингапур.

Шанхай по време на пандемията  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Тази политика беше разумна през 2020-та година, когато нямахме ваксини и добри медикаменти. Това вече не е така, но има няколко причини Пекин да продължава да настоява за подобна политика. Първата от тях е някакъв вид национализъм и гордост. Знаете, че Китай успя да не допусне огромен брой починали и хоспитализирани заради коронавирус. Втората причина е, че китайските ваксини не се оказаха толкова ефективни. Не бе сертифицирана mRNK-ваксина, а успехът се дължеше именно на постоянни локдауни и карантини.

Сега обаче постоянните ограничения в движението много объркват логистиката, туризма, потреблението. Хората дори не искат да отидат до търговските центрове, защото се страхуват от локдаун. Това със сигурност ще доведе до свиване на растежа. Дори средствата за постоянното тестване на населението тежат върху хазната. Надявам се, че президентът Си ще намери начин за изход от тази ситуация, защото в противен случай икономическият растеж ще остане потиснат."

Може би емблемата на локдауна са прекъснатите вериги на доставки още в началото на пандемията и липсата на полупроводници. Сега именно те се оказаха ключови в речта на президента по време на партийния конгрес. Намерено ли е адекватно решение?

"Струва ми се, че трябва да имаме предвид, че въпросът с полупроводниците е много по-сложен. Машините за изработването им идват от Съединените щати и от една голяма нидерландска фирма. Плановете също идват от Съединените щати. Производството е в Тайван и Южна Корея, опаковането и тестването е в Китай. Практически Китай извършва само онази част, която носи ниска добавена стойност. Така новите ограничения, въведени от Вашингтон на 7 октомври, имаха мигновен ефект. Обикновено, когато се обяви подобен контрол (на вноса или износа на определени продукти), има определен период от време преди да се усети ефектът. Сега той удари веднага.

Какво означава това? На практика Съединените щати забраниха продажбата на чипове на Китай, но което е още по-важно - на оборудване и планове. Американските инженери напуснаха китайските компании, с което парализираха дейността им. Нидерландската компания спря да оказва подкрепа, производителите на компоненти си тръгнаха. Само един кръг от санкции причини много повече щети от четири години търговска война, водена от администрацията на Доналд Тръмп.

Струва ми се, че всичко това може да се обвърже със страха на Китай, свързан с настоящия развой на геополитическата обстановка. Те ще опитат да преминат към икономика на самодостатъчност. Това ще е особено валидно за чиповете. Китай обаче сам усложни задачата си заради още един елемент, а именно т.нар. „общ просперитет“. Под това понятие се разбира общ просперитет в технологичния сектор, заради което е необходима цяла екосистема от предприятия и предприемачи, които разработват технологии, базирани на полупроводниците, както и самите полупроводници. Анализи показват, че ще отнеме поне 20 години, за да се постигне самодостатъчност при полупроводниците."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обърнахте внимание на геополитическия нюанс. За първи път се случва Китай да се забави със статистическите си икономически данни. С геополитика или с вътрешнополитически причини трябва да обвържем това?

"Това е много странно. Дори по време на пандемията от ковид всички държави по света представяха данните за развитието на брутния си вътрешен продукт. И не само - няма ги данните за вноса и износа. Ако отворите сайта на статистическия им институт, ще видите, че икономическите показатели постепенно се влошават. В същото време на конгреса на комунистическата партия бе поставена целта за 15 години китайската икономика да се удвои. Това изисква ежегоден ръст от 5,5 на сто. Ако растежът обаче остане потиснат заради политиката на нулев ковид, ще е много трудно да се постигне тази цел. Тук спекулирам, но ми се струва, че това е причината за забавянето в публикуването на статистическите данни."

Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има поне още една държава, която крие данните за икономическото си представяне и това е Русия. В миналия брой на „Събота 150“ се занимахме специално с темата. Как обаче виждате ролята на руско - китайските икономически отношения на фона на бруталната руска война в Украйна?

"Когато всичко започна, беше анонсирано „партньорство без граници“ между Китай и Русия. Убеден съм, че президентът Си съжалява за това. Спомняте си, че заедно с индийския премиер Моди предупредиха Путин за това в неотдавнашната им среща. Трябва да имаме предвид, че Китай винаги проявява много сериозни критики, когато става дума за държава, която нарушава териториалната цялост на други или се меси във вътрешната им политика. Пекин приема много сериозно териториалната цялост на държавите, а това е точно обратното на това, което Путин прави с инвазията в Украйна. Всъщност, партньорството по оста Москва - Пекин се дължи основно на общата им позиция срещу НАТО. Тук говорим за геополитика."

Можем ли да очакваме стъпки от страна на Китай към намаляване на покупките на руски горива?

"Докато всички големи държави, включително Китай, Европейският съюз и Съединените щати, не гледат в една посока по отношение на цената на руските енергоизточници, икономиката на Русия ще продължава да се представя добре заради високите цени. В дългосрочен план обаче ще бъде по-трудно да се задържи добрият икономически развой. Когато започнат да свършват компонентите и полупроводниците и няма от къде да се купят или доставката им отнема много време, когато самолетите се налага да се приземят, когато липсва част от потребителските стоки, ето тогава санкциите наистина ще бъдат ефективни. Западните държави и техните партньори трябва да проявят търпение, за да получат ефект от санкциите срещу Русия." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14